
redakcja
O autorze
Autor nie dodał jeszcze swojego opisu.
Tajemnicza twarz z lednickiego jeziora
W 2024 roku zespół archeologów podwodnych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, dokonał wyjątkowego odkrycia na dnie Jeziora Lednickiego. Wśród reliktów wału obronnego grodu na Ostrowie Lednickim natrafiono na starannie obrobioną belkę konstrukcyjną, tzw. haktwarz wyobrażeniem ludzkiej twarzy. Odkrycie to nie tylko budzi podziw dla kunsztu rzemieślniczego sprzed ponad tysiąca lat, ale również otwiera fascynującą dyskusję na temat duchowego życia wczesnośredniowiecznych Słowian.
Redaktor naczelny Niezalezna.pl Grzegorz Wierzchołowski z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
II miejsce w kategorii Watergate zajęli Joanna Grabarczyk (niezalezna.pl), Grzegorz Wierzchołowski (redaktor naczelny niezalezna.pl) oraz Marcin Dobski (Telewizja Republika). Autorzy zostali docenieni za publikacje o mrocznych tajemnicach rodziny Gajewskich. Gratulujemy!
Jego śmierć była wstrząsem dla Polaków
Piłsudski był jedną z najważniejszych postaci w historii Polski XX wieku. Odegrał kluczową rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Był Naczelnikiem Państwa, twórcą Legionów Polskich oraz przywódcą zamachu majowego w 1926 r., po którym stał się nieformalnym liderem kraju. Miał znaczący wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną II Rzeczypospolitej. Jego śmierć w maju 1935 r. wywołała poważne konsekwencje polityczne — pozostawił po sobie próżnię władzy, a władzę przejęło środowisko jego bliskich współpracowników, co zapoczątkowało okres tzw. „rządów pułkowników”, charakteryzujących się coraz bardziej autorytarnym stylem sprawowania rządów.
Nowi barbarzyńcy niszczą kulturę Europy chrześcijańskiej
Upadek komunizmu – i to w wymiarze światowym – w jakiejś mierze uśpił duchowo zachodnie społeczeństwa. W 1989 roku znany amerykański politolog, filozof polityczny i ekonomista japońskiego pochodzenia Francis Fukuyama ogłosił słynny esej Koniec historii?. Mimo znaku zapytania postawionego na końcu jego tytułu, Fukuyama sformułował w nim tezę, iż proces historyczny w pewnym sensie zakończył się wraz z upadkiem komunizmu, czyli państw tzw. realnego socjalizmu i z przyjęciem przez większość krajów systemu liberalnej demokracji. Demokracja ta wraz z porządkiem gospodarczym opartym o tzw. wolny rynek są, według Fukuyamy, najdoskonalszym – choć nie idealnym – z możliwych do urzeczywistnienia systemów politycznych. Ponieważ to zostało w skali globalnej osiągnięte, nadszedł czas konsumowania dóbr wynikających z tego, że skończył się czas dramatycznej i bardzo kosztownej konfrontacji z systemem komunistycznym – mówił abp Marek Jędraszewski odbierając w Legnicy nagrodę im. Henryka Pobożnego.