Rzeczywiście wysłaliśmy teraz zapytania do różnych stowarzyszeń muzealników i historyków sztuki, związane z chęcią powołania ministra prof. Wojciecha Fałkowskiego, wybitnego historyka na dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie
- powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin zapytany o to, kiedy prof. Wojciech Fałkowski rozpocznie pracę jako dyrektor Zamku Królewskiego.
Myślę, że jak uzyskamy te odpowiedzi, te opinie, to już w listopadzie ta nominacja jest możliwa
- ocenił w RMF FM Sellin. Prof. Wojciech Fałkowski obecnie pełni funkcję wiceministra w MON. Sellin podkreślił, że Fałkowski jest przede wszystkim wybitnym historykiem i wykładowcą.
Zapytany, dlaczego obecny dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski nie dokończy kadencji stwierdził:
Pan Przemysław Mrozowski złożył rezygnację. Przez wiele lat był wicedyrektorem Zamku Królewskiego (...). Musieliśmy podjąć decyzję o nowym kierownictwie Zamku Królewskiego i uznaliśmy, że takim dobrym dyrektorem będzie Wojciech Fałkowski
- mówił wiceminister.
Jak zaznaczył, ceni dorobek Mrozowskiego i "to, co zrobił w ostatnim roku jako dyrektor Zamku Królewskiego".
I ja szczerze mówiąc będę go namawiał, żeby w tej pracy pozostał, żeby współpracował w Wojciechem Fałkowskim
- dodał Sellin.
Prof. dr hab. Wojciech Fałkowski urodził się 3 czerwca 1952 r. To historyk specjalizujący się w historii średniowiecza. Po studiach na Uniwersytecie Warszawskim otrzymał stanowisko asystenta, z którego został po roku zwolniony w związku z udziałem w akcji pomocy robotnikom z Ursusa po wypadkach w 1976 r. Współpracownik KOR i organizator podziemnych wydawnictw, pozostawał bez pracy do czasu powstania NSZZ "Solidarność". Przyjęty wówczas ponownie na uniwersytet doktoryzował się w 1986 r.
Od 1993 do 2001 r. był sekretarzem generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Przez dwie kadencje pełnił funkcję członka Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Habilitował się w 2000 r. Dwa lata później został doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Był szefem zespołu szacującego straty miasta w czasie II wojny światowej.
Przez cztery lata (2008-12) wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor gościnny. Od 2013 r. jest profesorem tytularnym. Wieloletni przewodniczący Stałego Komitetu Mediewistów Polskich (2003-12), a od 1994 r. także redaktor naczelny międzynarodowego rocznika naukowego "Quaestiones Medii Aevi Novae". Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i łotewskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.