Przy okazji zwiększenia wieku emerytalnego rząd Tuska skrzywdził setki tysięcy Polaków. Dziś kolejny rząd pod jego kierownictwem nie chce opublikować orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego przywracającego seniorom godność i utracone korzyści. „Prawnicy dla Polski” postanowili wesprzeć poszkodowanych, zachęcając do składania specjalnie na tę okoliczność przygotowanych przez stowarzyszenie wniosków.
4 czerwca przed Trybunałem Konstytucyjnym zapadł korzystny dla blisko 200 tys. emerytów poszkodowanych przy okazji podwyższenia przez Tuska wieku emerytalnego wyrok.
Zgodnie z orzeczeniem, osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013 roku, a powszechny wiek emerytalny osiągnęły później, mają prawo do ponownego przeliczenia emerytury bez pomniejszenia jej o sumę pobranych wcześniejszych emerytur. Według Trybunału przepis, który to pomniejszenie determinował, w gorszej sytuacji stawiał osoby chcące skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury. A należy podkreślić, że wśród takich osób byli pracownicy narażeni na tzw. szkodliwe warunki pracy, m.in. górnicy i hutnicy, ale także np. nauczyciele.
Wyrokiem z dnia 4 czerwca 2024 r. (w sprawie SK 140/20) Trybunał uznał wspomniany przepis za naruszający zasadę zaufania obywateli do państwa, umożliwiając tym samym pokrzywdzonym seniorom podwyższenie emerytur, a także kwoty zaniżonej emerytury od momentu przejścia na emeryturę z osiągnieciem powszechnego wieku emerytalnego.
Emeryci do premiera Tuska szczęścia nie mają. Okazuje się bowiem, że rząd nie kwapi się do naprawienia szkody powstałej w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego nawet w tak formalnej i wydawałoby się technicznie błahej kwestii, jak opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Trudno przy tym ocenić, czy obstrukcja ze strony Tuska powodowana jest jego wielokrotnie deklarowaną niechęcią do samego Trybunału czy też do seniorów, którym przed laty zafundował emerytalny „roller coaster”.
Jakkolwiek by to oceniać, efekt jest ten sam - pokrzywdzeni emeryci pozostają bez prawa do podwyżki świadczenia!
W sprawę pomocy dla emerytów postanowiło się włączyć Stowarzyszenie „Prawnicy dla Polski”, które apeluje do szefa rządu o niezwłoczną publikację wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej jest niezgodny z art. 67 ust. 1 konstytucji, który głosi, że obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego po osiągnięciu wieku emerytalnego. Trybunał uznał słusznie, że w rozpoznawanej sprawie doszło do naruszenia zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa – czytamy m.in. w uchwale podjętą przez władze stowarzyszenia 4 lipca br.
- Z uwagi na doniosłość przedmiotowego wyroku dla prawie 200 000 obywateli i ich rodzin, zwlekanie z publikacją stanowi rażące lekceważenie porządku prawnego i ignorancję interesu emerytów, których świadczenia emerytalne często nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych
- napisano w uchwale.
Wskazując na miesięczne opóźnienie publikacji wyroku TK, stowarzyszenia ocenia, że „jest to celowe działanie”, które „może stanowić część szeroko zakrojonego planu ponownego podwyższania wieku emerytalnego w Polsce”.
„Prawnicy dla Polski” wskazują, że mimo braku publikacji wyroku TK, każda poszkodowana bezprawnym zaniechaniem rządu osób może domagać się ponownego przeliczenia należnego świadczenia emerytalnego, bez obniżenia podstawy wymiaru emerytury o sumę wcześniej pobranych świadczeń w ramach tzw. wcześniejszej emerytury.