Źródła unijne wskazują, że sprawująca unijną prezydencję Hiszpania chce, żeby sprawa zmiany unijnych traktatów trafiła na szczyt UE w marcu 2024 r. UE przyspiesza także w kwestii tzw. paktu migracyjnego.
Początkowo spodziewano się, że Hiszpanie będą chcieli, aby sprawozdanie zostało omówione na spotkaniu ministrów ds. europejskich, które zaplanowano na 12 grudnia.
Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że Madryt nie chce jednak żadnych dyskusji na poziomie ministrów w Brukseli na ten temat, tylko automatycznego przekazania sprawy unijnym przywódcom.
Dlatego chce, żeby sprawozdanie formalnie trafiło na spotkanie ministrów ds. środowiska 18 grudnia, którzy bez żadnej dyskusji mieliby zdecydować o skierowaniu sprawy na najwyższy szczebel unijny - szczyt UE, który zaplanowano na marzec 2024 roku.
"To blokowanie dyskusji w formacie Rady nad zmianą unijnych traktatów" - powiedziało PAP źródło.
Według prezydencji hiszpańskiej jest wystarczającą większość, żeby przekazać sprawę Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent.
W skład Konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad zmianą traktatów, którą następnie przekazuje się Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje wtedy Konferencję Międzyrządową, po czym uzgodniony Traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie.
Zmiana traktatów unijnych wymaga jednomyślności państw członkowskich.
Główne zmiany zapisane w przyjętym w listopadzie przez PE dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.
- Na sesji plenarnej w Strasburgu, która zaplanowana jest w dniach 11-14 grudnia, PE ma głosować nad zapisami pakietu azylowo-migracyjnego. Następnie 22 grudnia ma zostać zwołana nadzwyczajna Rada UE, która ma ostatecznie przyjąć pakiet poparty przez PE - przekazało Polskiej Agencji wysokiej rangi źródło unijne.
Obecnie trwają negocjacje między PE i hiszpańską prezydencją w UE nad ostatecznym kształtem nowych przepisów.
"Spodziewane jest jednak porozumienie przed sesją PE. Jeśli tak się stanie, a wszystko na to wskazuje, to przed świętami pakiet migracyjno-azylowy zostanie ostatecznie przyjęty" - powiedziało źródło.