O rewolucyjnej zmianie traktatów Unii Europejskiej w Polsce mówi się na szczęście więcej niż w innych krajach. Mam wrażenie jednak, że choć generalnie nie bagatelizuje się wzrostu wpływu Niemiec na UE, jaki nastąpi po ostatecznym przyjęciu tych setek zmian – to jednak zbyt mało polska opinia publiczna zna konkretów. A szkoda. Trzeba to zmienić. A więc zaczynamy.
Zmian tych było prawie 270 i poszły one w kierunku rozwiązań niesłychanie szczegółowych, zbyt szczegółowych. Dobrą ilustracją tego kierunku myślenia było wystąpienie jednej z europosłanek w czasie wtorkowej debaty na temat tej rewolucyjnej rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Domagała się ona bowiem, aby poprawione traktaty zawierały nie tylko wzmiankę o poszanowaniu praw zwierząt, ale żeby szczególnie podkreślały… prawa gęsi! Chodziło oczywiście o francuski przysmak kulinarny foie gras, przeciwko któremu protestują obrońcy zwierząt, ponieważ pochodzi on ze stłuszczonych gęsich wątróbek, a ptaki te są specjalnie pod tym kątem tuczone.
Oczywiście można argumentować, że na różnych kontynentach nawet najważniejsze dokumenty – typu ustawy zasadnicze – zajmują się nieraz dosyć oryginalnymi rzeczami. Tak na przykład konstytucja Indii zawiera fragment o zagwarantowaniu pracownikowi przerwy na herbatę (sic!). Mimo wszystko europarlamentarna debata na temat rewolucji ustrojowej Unii Europejskiej, która odbyła się zresztą przy niemal pustej sali, poszła w doprawdy absurdalnym kierunku.
W medialnych recenzjach unijnych zmian traktatowych nie zauważono nie tylko tyrady w obronie gęsi (które przecież uratowały kiedyś starożytny Rzym…), lecz także w tym głosowanym przez godzinę dokumencie, zawartym na 120 stronach, nie spostrzeżono dwóch kompletnie sprzecznych ze sobą rzeczy. Oto bowiem w tekście zasadniczym przegłosowano, że „bioróżnorodność i środowisko naturalne” mają stać się częścią kompetencji Unii Europejskiej, a tymczasem w aneksie do rezolucji przegłosowano z kolei, że mają… nie być częścią kompetencji Brukseli! Szokujące, ale prawdziwe.
Opozycja, która grzmi, że Prawo i Sprawiedliwość niepotrzebnie podgrzewa temat zmian w traktatach unijnych, w polemicznym ferworze albo udowadniając brak profesjonalizmu, w ogóle nie zauważyła, że presja tworzona przez PiS i inne środowiska konserwatywne, eurorealistyczne, odwołujące się do wartości tradycyjnych, ale też eurosceptyczne, w Europie przyniosła skutek.
Oto bowiem w zapisie o odejściu od zasady jednomyślności w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zamiast początkowo forsowanej tzw. większości kwalifikowanej wprowadzono podniesiony próg 4/5! A to z kolei oznacza, że zorganizowanie takiej większości przez np. Niemcy (i/czy Francję) będzie trudniejsze, niż to początkowo zakładano, a z kolei stworzenie tzw. mniejszości blokującej, choćby przez Polskę, będzie jednak łatwiejsze, bo zorganizowanie bloku sprzeciwu na poziomie 20 proc. jest już zdecydowanie prostsze.
W tej walce udało się jednak osiągnąć pewne sukcesy. Eurofederaliści np. zaproponowali zniesienie jednomyślności, gdy chodzi o wprowadzanie podatków na poziomie UE-27, co jednak zostało przez nas odrzucone! Oznacza to, że w kwestii ewentualnego narzucania europodatku (europodatków) dalej obowiązywać będzie prawo weta.
Przyjęliśmy, niestety, poprawkę domagającą się zniesienia jednomyślności przy uruchomieniu osławionego art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który miał wszakże, przynajmniej w zamyśle eurofederalistów, zdyscyplinować „niepokorne” kraje członkowskie.
Z osłupieniem wysłuchałem ostatnio w telewizyjnej debacie wypowiedzi przedstawiciela Trzeciej Drogi (a konkretnie PSL), który domagał się, aby właśnie… znieść prawo weta w tym zakresie. Tłumaczył, że historia nieskuteczności art. 7 TUE w kontekście dyscyplinowania Polski i Węgier pokazuje, iż trzeba przekazać to do głosowania większościowego! Jak na partię, która w innych sprawach pozuje na eurorealistyczną, ciekawa propozycja...
Warto podkreślić, że odrzucona została również poprawka dotycząca zniesienia koniecznej jednomyślności państw członkowskich dla zmian traktatowych. Oto bowiem intencją oszalałych eurofederalistów przy tej poprawce było doprowadzenie do sytuacji, gdy tę ustrojową rewolucję Unii Europejskiej miano przyjąć… przez większość głosów już bez prawa weta! Udało się wygrać i to.
Podobnie również odrzuciliśmy poprawkę euroentuzjastów, którzy chcieli, ni mniej, ni więcej, zniesienia obowiązku ratyfikacji tych kolosalnych zmian traktatowych przez wszystkie państwa członkowskie UE. Istotą tej poprawki było zakończenie procesu legislacyjnego w tym zakresie na poziomie unijnym z pozbawieniem państw narodowych ostatecznej decyzji!
W co najmniej jeszcze jedenastu obszarach – tu patrzę na polską „ściągę” do głosowania w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – odrzuciliśmy poprawki zakładające zwiększenie kompetencji Unii. Jednym z tych obszarów jest leśnictwo, w którego przypadku Parlament Europejski zagłosował przeciwko przesunięciu tego obszaru do kompetencji Brukseli. To ważne w kontekście polskiego przemysłu drzewnego, który jest numerem jeden w tej branży wśród krajów Unii Europejskiej.
Nie przeszła również poprawka dotycząca zmniejszenia liczby komisarzy. Gdyby przeszła, oznaczałoby to, że nie każdy kraj mógłby w przyszłości liczyć na swojego przedstawiciela w Komisji Europejskiej. W praktyce więc niektóre państwa członkowskie mogłyby być „karane” nieobecnością swoich reprezentantów, oczywiście czasowo, w KE.
Odrzuciliśmy również poprawkę dotyczącą idei wiążącego referendum europejskiego. To też był pomysł skrajnych eurofederalistów, którzy w ten sposób chcieli ominąć państwa narodowe i ich decyzyjność.
Z całą pewnością za naszą porażkę należy uznać to, że przeszła poprawka dotycząca przeniesienia na wyłączny poziom Unii Europejskiej negocjacji w sprawie zmian klimatycznych.
Starałem się pokazać choćby ograniczone sukcesy, jakie stoczyliśmy w kolejnej, drugiej już bitwie o zablokowanie rewolucji ustrojowej UE, a przynajmniej jej najbardziej negatywnych aspektów (pierwszą bitwą było głosowanie prawie 270 poprawek dotyczących 65 obszarów na Komisji Spraw Konstytucyjnych PE przed paroma tygodniami).
Następną bitwą w tej zapewne długiej wojnie będzie debata i głosowanie na Radzie Europejskiej w Brukseli – z nowym premierem z Polski… Rada Europejska prawdopodobnie zadecyduje o powołaniu specjalnego konwentu na wzór tego, który deliberował o nieszczęsnej Konstytucji Europejskiej, ostatecznie nieuchwalonej, bo odrzucono ją w referendach we Francji i w Królestwie Niderlandów.
Z konwentu projekt ustrojowej rewolucji zostanie przekazany do specjalnie powołanej Konferencji Międzyrządowej, a stamtąd trafi do ratyfikacji do 27 krajów członkowskich. Zatem finalnie decydujący głos należeć będzie do reprezentantów narodu zasiadających w gmachach Sejmu i Senatu przy ulicy w Wiejskiej Warszawie. Na szczęście, choć nie jest to, prawdę mówiąc, zbyt duże pocieszenie...