Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

"Chciałem zostać lotnikiem" - portret zamiast laurki. RECENZJA

Film poświęcony Zdzisławowi Najderowi to nie tylko hołd złożony tym, którzy w latach 70. i 80. zaangażowali się w podziemie antykomunistyczne, ale również ważne świadectwo - dotyczące także polskiej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych i początków III RP.

Zdzisław Najder
Zdzisław Najder
www.videostudio.com.pl

Nie ma chyba czytelnika naszego portalu, który na wspomnienie Zdzisława Najdera wzruszyłby ramionami i zareagował obojętnością. Jedna z legendarnych postaci "Solidarności", a w czasach III RP szef doradców premiera Jana Olszewskiego kojarzona jest przede wszystkim z rozgłośnią Radia Wolna Europa. Charakterystyczny głos Najdera jest ozdobą dokumentalnego filmu "Chciałem zostać lotnikiem" autorstwa Mieczysława Bartłomieja Vogta. To poruszający zapis dotyczący najnowszej historii Polski. Historii opowiedzianej właśnie z perspektywy Zdzisława Najdera, głównego bohatera produkcji.

Oczami Najdera obserwujemy przemiany geopolityczne, które siłą rzeczy wpływały na nasz kraj, transformację ustrojową, jak również problemy i wyzwania, przed jakimi stanęła polska emigracja w latach 70. i 80. Dla jednych będzie to krótka lekcja historii ostatnich 40 lat, inni odnajdą w tym dokumencie pamiątkę wyjątkowych czasów.


Co ważne, film Vogta nie unika trudnych tematów (jak choćby epizod współpracy Najdera ze Służbą Bezpieczeństwa - jego motywacje i skutki) i jest intelektualnie uczciwy. Gorliwych fanów Lecha Wałęsy może zaskoczyć ostra do bólu krytyka jego poczynań w fotelu prezydenckim, a głosy premiera Jana Olszewskiego czy prof. Wojciecha Roszkowskiego sprawiają, że dokument poświęcony Najderowi jest zarazem krytyczną refleksją na temat transformacji ustrojowej, błędów lat 90. czy dziwnych ruchów Wałęsy. Vogt nie poszedł na łatwiznę, oddając głos najbardziej głośnym apologetom czy krytykom III RP; może dlatego "Chciałem zostać lotnikiem" jest produkcją ciekawą, nieoczywistą, a przy tym dającą do myślenia i skłaniającą do refleksji.

Trochę szkoda, że - mimo wszystko - losy najważniejszych postaci antykomunistycznej opozycji wciąż są tematem tabu, albo opowiadane są z perspektywy hagiografii. Może właśnie film Vogta wywoła pewien intelektualny ferment w tej kwestii. Dokument zostanie wyemitowany na antenie Telewizji Polskiej – wkrótce poinformujemy o terminie jego premiery. Pokaz prasowy z udziałem twórców i Zdzisława Najdera odbył się 23 listopada w warszawskim kinie Kultura.

 



Źródło: Gazeta Polska, niezalezna.pl

#Mieczysław B. Vogt #Wojciech Roszkowski #opozycja #Solidarność #podziemie antykomunistyczne #Chciałem zostać lotnikiem #Bolek #Zapalniczka #Lech Wałęsa #Zdzisław Najder

Magdalena Fijołek