Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Kongres 590: Prezydent zapowiedział podpisanie ustawy o PPK

W poniedziałek podpiszę ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych - zapowiedział dziś w Jasionce prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta PPK - oprócz dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla obywatela - stworzą nowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki.

Kongres 590
twitter.com/Kongres590

W wywiadzie dla TVP Info udzielonym w trakcie 3. edycji Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa Andrzej Duda podkreślił, że wydarzenie to jest dla niego m.in. "okazją do spotkania się ze średnim i dosyć dużym polskim biznesem" i do wysłuchania, co ma do powiedzenia.

Jak na razie miałem spotkanie z +orłami polskiego biznesu+ - ze średniej wielkości i dosyć dużymi firmami prywatnymi, nie spółkami skarbu państwa - i słyszałem wiele dobrego (...); mówią, że się bardzo dobrze im firmy rozwijają, że mają wzrost zatrudnienia, że mają świetne wyniki finansowe, że firma z roku na rok zyskuje, rozwija się, że generalnie oceniają sytuację w kraju jako co najmniej dobrą, jak nie bardzo dobrą

- relacjonował prezydent. Wyraził jednocześnie nadzieję, że tego typu nastroje przedsiębiorców uda się "utrzymać przez najbliższe lata".

Prezydent Duda mówił też, że w czasie rozmów poruszył również kwestię ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która - jak zaznaczył - znajduje się obecnie na jego biurku i w poniedziałek upływa termin podjęcia decyzji w sprawie jej dalszych losów. - Generalnie mogę powiedzieć tak: zapytałem przedsiębiorców, jak oceniają tą ustawę i ten pomysł, powiedzieli, że oceniają go bardzo wysoko; ja też uważam, że ustawa powinna zostać podpisana i zostanie podpisana w poniedziałek, kiedy tylko wrócę do Warszawy - oświadczył prezydent.

Myślę, że jest to nowa szansa dla polskiej gospodarki, że będzie to nowy zastrzyk kapitałowy, który będzie także - jak podkreślają przedsiębiorcy - stanowił takie dodatkowe koło zamachowe dla polskiej gospodarki, poza głównym celem oczywiście, jakim jest stworzenie dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego dla zwykłego obywatela

- dodał.


Uchwalona na początku października przez Sejm ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Program ma dotyczyć - według szacunków rządu - ok. 11,5 mln pracowników i zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów, po ukończeniu przez nich 60. roku życia.

Program PPK będzie prowadzony przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń i Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Gdy ktoś osiągnie 60. rok życia, będzie mógł wypłacić zgromadzone środki jednorazowo, choć wtedy 75 proc. z nich będzie opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie wypłacana w miesięcznych ratach przez 10 lat, nie będzie opodatkowana.


Oczywiście dyskutowaliśmy także o przyszłości. Dyskutowaliśmy o tym, czego spodziewamy się i czego oczekujemy. Na pewno tym wielkim oczekiwaniem jest to, żeby Polska stała się mocniejsza kapitałowo. To jest coś, czego nam od samego początku brakuje

- wskazywał prezydent.

Jak mówił, zadał pytanie swoim rozmówcom, jak oceniają ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która jest na jego biurku i czeka na podpis prezydenta.

- Zapytałem, co państwo na temat tej ustawy sądzą, jakie jest ich zdanie, bo dla mnie to jest ostatni akord przed podjęciem w tej sprawie decyzji, na co czas mam do poniedziałku , do 19 listopada. I usłyszałem, że ta ocena jest pozytywna, że ta ustawa jest potrzebna. Że oczywiście państwo prezesi, przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że ona będzie wywoływała dla pracodawców pewne obciążenie. Ale z drugiej strony wierzą również w to, że dzięki korzystnym rozwiązaniom, jakie są tam dla pracowników (...) faktycznie będzie możliwość stworzenia silnych instrumentów kapitałowych i w związku z tym stworzenia także swoistego koła zamachowego dla polskiej gospodarki, co pozytywnie wpłynie w przyszłości na jej funkcjonowanie

- powiedział.

Prezydent, podkreślił, że Polska może być dla naszej części Europy nie tylko hubem (węzłem) towarowym czy komunikacyjnym, ale również nieść bezpieczeństwo energetyczne dla naszych sąsiadów.

Przypomniał, że PGNiG niedawno podpisał umowę z firmami z USA na import do Polski amerykańskiego gazu LNG. Zaznaczył, że jest to długofalowy 24-letni kontrakt. - Będę miał 70 lat, kiedy będzie się kończył - zauważył.

Prezydent dodał, że w niedługiej przyszłości ma ruszyć projekt budowy Baltic Pipe, czyli gazociągu łączącego Polskę z Norwegią. Zaznaczył, że zarówno umowy z USA, jak budowa gazociągu pozwolą dywersyfikować dostawy błękitnego paliwa dla naszego kraju.

To są nasze działania, które mają prowadzić nie tylko do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ale mam nadzieję, że przyczynią się też do tego, że staniemy się tym podmiotem, który niesie bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej, które jest w stanie także wesprzeć bezpieczeństwo energetyczne chociażby Ukrainy

- powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że ten Kongres 590. ma wymiar szczególny, ponieważ odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodał, że udział w nim biorą przedstawiciele polskich przedsiębiorstw, władz państwowych, które odpowiadają za rozwój przedsiębiorczości, nauki, badań i z sektora edukacji.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Andrzej Duda #PKK #Polska #Kongres 590

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo