Włoska policja odzyskała dwa siedemastowieczne rysunki Giacomo Cavedone’a, które zostały zrabowane przez Niemców z willi Arthura Feldmanna, żydowskiego prawnika z Brna. Feldmann został aresztowany w 1941 roku, i zmarł na atak serca w więzieniu w wyniku tortur, jakimi został poddany przez niemieckich oprawców.
Rysunki Cavedone znajdują się po obu stronach jednej kartki papieru. To studium księdza trzymającego książkę i studium młodego żołnierza. W marcu 1939 roku Feldmann i jego rodzina zostali wysiedleni ze swego domu. To wtedy Niemcy ukradli całą jego kolekcję sztuki – ponad 750 rysunków holenderskich, włoskich i francuskich artystów XVI i XVII wieku.
Rysunek został zidentyfikowany przez nowojorskie Holocaust Claims Processing Office, kiedy wystawiono go na sprzedaż w Old Paintings Online, z siedzibą we włoskim mieście Salò. HCPO zaalarmowało karabinierów, a ci odzyskali pracę.
„Powrót tego dzieła dzięki pomocy rządu włoskiego jest dla nas bardzo symboliczny” – powiedział Uri Peled, wnuk Feldmanna jego ojciec (syn Feldmanna przyp. red.) uciekł do Palestyny przez Triest na włoskim statku.
Gdyby nie Włosi, moja rodzina zginęłaby w Auschwitz. A teraz, 80 lat później, to Włosi zwracają nam naszą własność.
Losy większości kolekcji Feldmanna nie są znane, wiadomo jedynie, że po wojnie Morawskie Muzeum Prowincjonalne w Brnie kupiło od władz niemieckich 135 rysunków, które następnie zostały zwrócone rodzinie przez czeski rząd w 2003 roku. Cztery rysunki odnaleziono w British Museum. W 2005 roku brytyjski Sąd Najwyższy stwierdził, że zostały one nabyte nieprawnie. Rok później Spoliation Advisory Panel zalecił wypłacenie odszkodowania spadkobiercom Feldmanna.