Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Idealny przykład beneficjenta okrągłego stołu? Bronisław Komorowski. Autor "Transformacji" wyjaśnia WIDEO

On nie brał udziału i bojkotował wybory czerwcowe '89 roku, właśnie krytykując "transformację" i okrągły stół, a później przystał do tego obozu bardzo szybko - mówił w odniesieniu do Bronisława Komorowskiego dr hab. Sławomir Cenckiewicz. "Transformacja" - to najnowsza książka jego autorstwa, w której historyk przybliża przemianę PRL w III RP i dokonuje wnikliwej obserwacji postkomunizmu w Polsce po roku 1989. Wydaniu tej ważnej i ciekawej publikacji patronują media Strefy Wolnego Słowa. 

O czym jest publikacja?

W maju 2022 r. odbyła się premiera "Agentury" - pierwszej książki z trylogii przygotowanej przy znanego i cenionego historyka, badacza dziejów najnowszych, dr hab. Sławomira Cenckiewicza. "Opisując agentów i ich konkretne role, chciałem ukazać także niektóre z ich ofiar, by trwały w naszej pamięci" - mówił o swojej publikacji autor.

Teraz przyszedł czas na drugą część cenckiewiczowskiej trylogii pod tytułem "Transformacja".

"Kiszczak, Czempiński, Petelicki, Michnik, Iwulski, Jaruzelski, Gawor, Mazowiecki, Lichocki, Komorowski, Tobiasz, Kuroń, Dukaczewski, Sienkiewicz, Tusk… A także nielegałowie, porywanie dzieci przez służby PRL, spisek w Magdalence, lustracja Trybunału Konstytucyjnego, przewerbowanie SB do CIA, FOZZ, WSI, UOP, „afera marszałkowa”, przejmowanie spadków, bezpieka w urzędzie Miasta st. Warszawy, genderyzm historyczny…"

- to krótki i hasłowy opis obszernej tematyki, jaką historyk porusza w swoim najnowszym dziele.

Dr hab. Sławomir Cenckiewcz - dobrze znany naszym Czytelnikom - to historyk, autor i współautor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, poświęconych zagadnieniom komunistycznych służb specjalnych, a także biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Ryszarda Kuklińskiego czy Lecha Kaczyńskiego. Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, doradca prezesa IPN ds. naukowych.

Autor we wnikliwy sposób analizuje proces transformacji ustrojowej i przepoczwarzania się PRL w III RP, a także przygląda się zjawisku postkomunizmu w Polsce po roku 1989, zwracając uwagę na głównych aktorów - tych na scenie politycznej, i tych w jej kulisach. 

Spotkanie z autorem

Dyskusja wokół książki odbyła się wczoraj w Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki, w Warszawie. Podczas autorskiego spotkania dr. hab. Cenckiewicz rozwinął m.in. temat tzw. Komitetu Obywatelskiego.

"Przypomnę, że to formalnie nie związek podziemny prowadził rozmowy z komunistami w Magdalence przy okrągłym stole, tylko komitet obywatelski przy przewodniczącym NSZZ Solidarność, czyli przy Lechu Wałęsie, to jak się popatrzy na skład tego Komitetu obywatelskiego (...) to jest wytypowanie ludzi, którzy bardzo często nie wiedzieli w ogóle, że są przedmiotem tego typu charakterystyk, przynajmniej część z nich, charakterystyk opiniowania (...) skłonnych do tego, żeby podjąć rozmowy z komunistami i usiąść z nimi, i co jest bardzo ważne, oni również bardzo często podobnie jak komuniści, tylko z innych pozycji, bali tej ekstremy, tego podziemia, tego całego pokolenia młodych ludzi. Sam akt przecież zaproponowania tych rozmów z Kiszczakiem, później powrót powrót Wałęsy z rozmowy z Kiszczakiem 31 sierpnia '88 roku i zakomunikowanie, że kończymy strajk, to wywołało absolutny szok wśród tych strajkujących. To tylko pokazywało jak te elity, Komitetu obywatelskiego, nazywane, nie wiadomo do końca dlaczego, solidarnościowymi oderwały się od tej rzeczywistości"

- mówił autor "Transformacji".

Komorowski

Po spotkaniu, autor w rozmowie z naszą reporterką odniósł się m.in. do tematu kariery Bronisława Komorowskiego, którego określił beneficjentem transformacji. Z informacji jakie zebrał, były prezydent RP w swoim podejściu wykazał się nie lada chwiejnością moralną.

"Często twardzi antykomuniści przechodzili na tamtą stronę, no tutaj bardzo dobrym przykładem jest Bronisław Komorowski. On nie brał udziału i bojkotował wybory czerwcowe '89 roku, właśnie krytykując "transformację" i okrągły stół, a później przystał do tego obozu bardzo szybko. '90 roku piął się, aż do najwyższego urzędu w państwie i całkowicie przeszedł na na stronę ludzi, którzy w stu procentach firmują okrągły stół, Magdalenkę i cały model transformacji jako optymalne dla Polski"

- powiedział.

Pozytywy

Jedną z pozytywnych postaci ujętych w publikacji jest śp. Lech Kaczyński, który w książce jest opisany jako pierwszy prezydent Polski, po '89 roku, jako "nie agent". Autor podkreślił jego podejście do uhonorowania uczestników "Transformacji".

"Wręczenie najwyższych odznaczeń państwowych, tym niezwykle zasłużonym ludziom, jest właśnie tym, o czym mówimy tutaj - przywróceniem obywatelstwa przeciwnikom Okrągłego Stołu, to jest wielka rzecz i świadczy o wspaniałej postawie, w ogóle samego prezydenta Lecha Kaczyńskiego"

- stwierdził Cenckiewicz. Zachęcamy do obejrzenia naszego materiału na ten temat.

 


"Transformacja" została wydana nakładem Wydawnictwa LTW, a patronatem objęły ją media Strefy Wolnego Słowa - "Gazeta Polska", "Gazeta Polska Codziennie", "Nowe Państwo", portal niezalezna.pl oraz TV Republika. 

Książkę "Transformacja" można w przedsprzedaży zamówić na stronie sklep.gazetapolska.pl [KLIKNIJ] - zachęcamy do zakupu i lektury.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Polska

Magdalena Żuraw,Mateusz Święcicki