Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wiceprezes TK: organy UE nie mogą działać poza kompetencjami przekazanymi przez Polskę w traktatach

Prawotwórcza wykładnia Trybunału Sprawiedliwości UE w wielu przypadkach zastępuje postanowienia traktatowe, co nie jest zgodne z tym, do czego Polska się zobowiązała – mówi w komentarzu dla portalu Niezalezna.pl wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Bartłomiej Sochański.

Trybunał Konstytucyjny - sędzia
Trybunał Konstytucyjny - sędzia
fot. - trybunal.gov.pl

Kuriozalna opinia rzecznika TSUE

Rzecznik generalny TSUE Dean Spielmann uznał zasadność skargi Komisji Europejskiej na Polskę, prezentując dzisiaj opinię, z uwzględnieniem której sędziowie w Luksemburgu wydadzą następnie wyrok. Według niego, wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego były „bezprecedensową rebelią”, w związku z czym zaproponował TSUE, aby stwierdził, że Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy prawa Unii Europejskiej. 

Rzecznik TSUE jednocześnie stwierdził, że powołanie trzech sędziów TK oraz prezesa w grudniu 2015 r. „było obarczone szeregiem nieprawidłowości, dlatego TK nie można uznać za niezawisły i bezstronny sąd”.

Opinia rzecznika generalnego TSUE dotyczy wyroków z lipca i października 2021 roku, w których w konkretnych sytuacjach dotyczących wymiaru sprawiedliwości TK uznał prymat polskiej konstytucji nad prawem UE.

Rażące wkroczenie w kompetencje TK

W sprawie zabrał głos Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając m.in., że wyrażona w stanowisku Rzecznika generalnego TSUE ocena „jest rażącym wkroczeniem w wyłączne (jego) kompetencje”.

Odnosząc się krótko do prasowych enuncjacji dotyczących stanowiska Rzecznika generalnego TSUE, należy stwierdzić, że wyrażona w stanowisku ocena jest rażącym wkroczeniem w wyłączne kompetencje polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wszystkie orzeczenia wydane przez TK zostały podjęte zgodnie z obowiązującą Konstytucją oraz innymi prawami Rzeczypospolitej Polskiej - przekazano na oficjalnym profilu TK na platformie X.


Uzurpacja organów UE

Uzasadniając swoją opinię, Dean Spielmann, ocenił, że sporne wyroki TK z lipca i października 2021 roku „znacząco odbiegają od orzecznictwa TSUE dotyczącego zagwarantowania skutecznej ochrony prawnej”. Według niego, oba te wyroki są „nielegalne”, a do ostatecznego rozstrzygania konfliktu między prawem Unii a tożsamością konstytucyjną państwa członkowskiego „uprawniony jest wyłącznie TSUE”.

Pytany o tę kwestię przez portal Niezalezna.pl wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Bartłomiej Sochański podkreślił, że „w obydwu wyrokach, które poddał krytyce rzecznik Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunał Konstytucyjny wyjątkowo starannie, powściągliwie i obszernie uzasadnił, wskazując, że organy Unii Europejskiej nie mogą interweniować w sprawy inwestytury polskich sądów”. – Nie mogą też działać poza kompetencjami przekazanymi przez Polskę w traktatach – dodał.

- Trybunał Konstytucyjny dokonał również analizy prawotwórczej wykładni Trybunału Sprawiedliwości UE i stwierdził, że ta prawotwórcza wykładnia w wielu przypadkach zastępuje postanowienia traktatowe, co nie jest zgodne z tym, do czego Polska się zobowiązała 

- przypomniał wiceprezes TK.


W wyroku z 14 lipca 2021 r., którego zgodność z prawem UE ocenia trybunał w Luksemburgu, TK uznał środki tymczasowe TSUE odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa za niezgodne z polską konstytucją. Dzień wcześniej TSUE w ramach takiego środka tymczasowego nakazał Polsce zawieszenie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

Z kolei w wyroku z 7 października 2021 r. TK stwierdził, że na pierwszym miejscu w hierarchii prawa zawsze stoją krajowe konstytucje państw członkowskich UE. "Unijne traktaty – jako akty prawa międzynarodowego – mają pierwszeństwo przed prawem krajowym rangi ustawowej, nie mogą jednak wyprzedzać konstytucji" - uznał polski TK.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#TSUE #Trybunał Konstytucyjny

Przemysław Obłuski