Najbardziej zagrożone jest miasteczko Grindavik, w pobliżu którego otworzyła się szczelina z tryskającą lawą o długości pół kilometra. W gotowości są zespoły odpowiedzialne za budowę lub wzmacnianie już istniejących wałów ochronnych. Rozważane jest chłodzenie lawy.
Cameraman Bragi Valgeirsson was granted permission to fly over the #eruption on #Iceland's #Reykjanes Peninsula along with scientists in the Coast Guard helicopter, to capture footage of the #volcanic area from the air. pic.twitter.com/q0Txnt9hw1
— RÚV English (@RuvEnglish) April 1, 2025
Ewakuowano 40 domów w Grindaviku, pozostali mieszkańcy wyjechali po wcześniejszych erupcjach. We wtorek rano w bezpieczne miejsce przewieziono 200 osób, w tym 150 turystów, ze słynnego kąpieliska Błękitna Laguna.
Położone na półwyspie Reykjanes międzynarodowe lotnisko Keflavik działa bez zakłóceń - poinformowała spółka portów lotniczych Isavia. Monitorowana jest jakość powietrza w Reykjaviku, w przypadku wiatru w kierunku miasta, możliwe jest zanieczyszczenie powietrza.
Jest to już ósmy wybuch wulkanu od 2023 roku w rejonie kraterów Sundhnuksgígar i jedenasta erupcja na półwyspie Reykjanes od marca 2023 roku, gdy rozpoczął się nowy okres aktywności wulkanicznej.