Komisja Europejska odmówiła Estonii finansowego wsparcia w rozbudowie umocnień na granicy z Rosją - poinformował w piątek dziennik "Postimees".
Estonia zwróciła się do Komisji Europejskiej o prawie 30 mln euro na zakup dronów i innego sprzętu do obserwacji wschodniej granicy, ale otrzymała z Brukseli odpowiedź negatywną, ponieważ presja migracyjna na estońskiej granicy jest zbyt niewielka - powiadomił dziennik.
W ostatnich miesiącach estońskie media donosiły, że na dokończenie budowy umocnień na granicy estońsko-rosyjskiej brakuje w budżecie państwa kilkudziesięciu milionów euro.
W grudniu dyrektor Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) Egert Belitsev przyznał, że na ukończenie rozbudowy infrastruktury potrzeba dodatkowych około 50 mln euro, które miałyby zostać przeznaczone na zakup i instalację sprzętu obserwacyjnego.
Wcześniej w tym miesiącu ukończono rozbudowę kolejnego odcinka umocnień na granicy z Rosją, dzięki czemu tym projektem, rozwijanym od dwóch lat, została objęta niemal połowa wschodniej granicy lądowej Estonii.
Granica estońsko-rosyjska rozciąga się na długości 333,7 km, w tym 207,5 km na lądzie i na rzekach oraz 126,2 km na wodach trzech połączonych ze sobą jezior. Znajduje się na niej siedem przejść granicznych: piesze, samochodowe i dwa przejścia kolejowe.
W Estonii pomysł budowy płotu i modernizacji infrastruktury na granicy z Rosją ogłoszono w 2018 roku, a pracę rozpoczęto w roku 2021 - po wybuchu kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi z państwami UE. Od tego momentu trwa wznoszenie bariery, mającej objąć całą granicę lądową z Rosją.