Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Idzie nowy reset! Putin zlikwidował Memoriał, Tusk i Czarzasty zlikwidują IPN

Włodzimierz Czarzasty na antenie TVN24 wezwał do likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej do tego samego wzywał Donald Tusk. „Zbiega się to w czasie z ubiegłoroczną likwidacją w Rosji Stowarzyszenia Memoriał… Słowa Włodzimierza Czarzastego idealnie wpisują się w oczekiwania Kremla” – odpowiedział na te ataki prezes IPN dr Karol Nawrocki. Przypomnijmy, że Putin zlikwidował w ubiegłym roku Memoriał, podobnie jak IPN badający zbrodnie komunizmu. – To są zapowiedzi powrotu do polityki resetu. Mamy do czynienia z pełzającą kontynuacją przygotowań do ustawienia Polski w roli wasala wobec dążeń rosyjsko-niemieckich do dominacji nad Europą – mówi „GPC” Piotr Łukasz Andrzejewski, obrońca w procesach politycznych z czasów PRL.

Włodzimierz Czarzasty na antenie TVN24 wezwał do likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej do tego samego wzywał Donald Tusk
Włodzimierz Czarzasty na antenie TVN24 wezwał do likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej do tego samego wzywał Donald Tusk
Maciej Łuczniewski/Gazeta Polska

W najnowszym artykule Jana Przemyłskiego w "Gazecie Polskiej Codziennie" czytamy o kontrowersyjnej propozycji Włodzimierza Czarzastego, który na antenie TVN24 wezwał do likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Autor zwraca uwagę na podobieństwo tej propozycji do działań Władimira Putina, który w ubiegłym roku zlikwidował Stowarzyszenie Memoriał, organizację badającą zbrodnie komunizmu. 

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN, odpowiada na ataki, podkreślając, że propozycja Czarzastego wpisuje się idealnie w oczekiwania Kremla. Jego zdaniem, działalność IPN od początku była solą w oku dla środowisk postkomunistycznych.

Piotr Łukasz Andrzejewski, obrońca w procesach politycznych z czasów PRL, ostrzega przed powrotem do polityki resetu. Jego zdaniem, likwidacja IPN sugeruje, że mamy do czynienia z pełzającą kontynuacją przygotowań do ustawienia Polski w roli wasala wobec dążeń rosyjsko-niemieckich do dominacji nad Europą.

Przypomnijmy, że Stowarzyszenie Memoriał powstało pod koniec lat 80. XX wieku i od tamtej pory działało na rzecz badania i dokumentowania zbrodni stalinowskich. W ostatnich latach Kreml zaostrzył swoje stanowisko wobec stowarzyszenia, a w 2022 roku ostatecznie zlikwidowano organizację.

Czy podobny scenariusz może spotkać IPN? Opinie o przyszłości instytutu podzielili się z "Gazetą Polską Codziennie" dr Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, oraz dr Jarosław Szarek, były szef IPN.

Tego, jakie skutki mogą wyniknąć z zastosowania takiego scenariusza dla IPN, a także wiele więcej, dowiesz się z pełnej wersji artykułu w "Gazecie Polskiej Codziennie". Zapraszamy do lektury!

Gazeta Polska CodziennieGazeta Polska Codziennie / Gazeta Polska Codziennie

 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Jan Przemyłski