Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Decyzjami ZUS zajmie się sąd administracyjny?

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy ok. 150 tys. odwołań od decyzji ZUS rocznie należy przenieść z sądownictwa powszechnego do administracyjnego.

ZUS / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Trybunał Konstytucyjny (TK) rozpoznaje pytanie prawne dotyczące procedury odwoławczej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), które wystosował Sąd Rejonowy w Koninie. Wyrok TK stwierdzający niekonstytucyjność może owocować odebraniem sądom rejonowym i okręgowym prawa do rozpatrywania odwołań od decyzji ZUS. Wówczas kontrola wszystkich decyzji ZUS najprawdopodobniej przejdzie do sądów administracyjnych.

Wedle obowiązującego prawa odwołanie od decyzji ZUS wnosi się do sądu rejonowego. Następnie można apelować od wyroku sądu rejonowego do sądu okręgowego. Rozpatrywanie sprawy przez sądy rejonowy i okręgowy sprawia, że petent i ZUS traktowani są przed sądem jak równorzędne strony. Dzieje się tak dlatego, że sądy powszechne wydają orzeczenie zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Bywa, że jest to krzywdzące dla obywatela, ponieważ ZUS korzysta z zespołu adwokatów, podczas gdy zwykle obywatel występuje bez pomocy prawnika. 

Zdaniem Sądu Rejonowego w Koninie, który wystosował pytanie do TK, cała ta sytuacja narusza konstytucję, która stanowi, że kontrolę administracji publicznej sprawują sądy administracyjne, a ZUS jest częścią administracji publicznej.

Ponadto sąd w Koninie postuluje także, aby sądy administracyjne mogły modyfikować decyzje ZUS. Wyrok sądu administracyjnego mógłby zatem kończyć postępowanie i petent nie musiałby wracać ze sprawą z powrotem do ZUS.

 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#ZUS

jp