10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Prezydent: Dziękuje tym, którzy Polskę reformowali, usuwając pokłady złego po latach zniewolenia

- Dziękuje tym, którzy Polskę reformowali, zmieniali, usuwając pokłady tego złego, co zostało po latach zniewolenia, zależności, od wielkiego koszmaru ze wschodu, od Związku Sowieckiego, od ruskości, od ruskiego miru – mówił dziś na Placu Zamkowym Andrzej Duda. „Dziękuję tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości” – dodał prezydent podczas uroczystości z okazji święta 3 Maja.

Andrzej Duda
Andrzej Duda
outube.com/@prezydent/screen

W południe na Placu Zamkowym w Warszawie trwały uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W uroczystości biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą, a także premier Mateusz Morawiecki.

Obchody święta Konstytucji rozpoczęły się rano od mszy świętej w intencji ojczyzny w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Stanisława Mieczysława Gebhardta - żołnierza AK i Szarych Szeregów, więźnia obozów koncentracyjnych Gross Rosen i Mathausen, polityka i ekonomistę, działacza emigracyjnego. Orderem Orła Białego oznaczona została również Joanna Maria Wnuk-Nazar - kompozytorka, dyrygentka i pedagog. W latach 1997-1999 była ministrem kultury i sztuki.

Wcześniej, rano prezydent wręczył także nominacje generalskie oraz admiralską ośmiu oficerom Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. W swoim wystąpieniu odniósł się do faktu, że Polska od 1989 roku jest państwem wolnym.

"Co roku wielokrotnie - realizując z państwa wyboru urząd prezydenta Rzeczypospolitej - niemalże na kolanach dziękuje wszystkim tym, którzy przez pokolenia o tę wolną Polskę walczyli, także pokoleniu moich rodziców, ludzi "Solidarności", dzięki którym odzyskaliśmy tę wolność, suwerenność, niepodległość w 1989 roku"

– powiedział prezydent.

"Dziękuję z tego miejsca wszystkim tym, którzy przez lata zabiegali o to, by tę Polskę umocnić, przecież słabą, gdy wyszła zza "żelaznej kurtyny" w 1989 roku, gospodarczo biedniutką, z tak strasznymi kompleksami, ze starym, często zniszczonym przemysłem, Polskę, która była jednocześnie tak łapczywym kąskiem, z 38-milionowym społeczeństwem - ogromnym jak na skalę europejską, z jej niezwykłym położeniem w sercu Europy, z jej wielkością 312 tys. km2, z niezwykłą szansą rozwojową, jaką zawsze, od wieków, w sobie nosi, która pozwoliła być jej tą wielką II Rzecząpospolitą" - podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent dziękował również tym, którzy zabiegali o to, aby Polska była bezpieczna, jak najmocniejsza i jak najbardziej zamożna. "Wszystkim tym, którzy czynili to odpowiedzialnie" - mówił.

Dziękuje tym, którzy Polskę reformowali, zmieniali, usuwając pokłady tego złego, co zostało po latach zniewolenia, zależności, od wielkiego koszmaru ze wschodu, od Związku Sowieckiego, od ruskości, od ruskiego miru. Dziękuję tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości; dziękuję tym, którzy zabiegali o to, aby Polskę odnowić. Dziękuję tym, którzy reformowali naszą Ojczyznę i dbali o to, aby była bezpieczna, odpowiedzialnie podejmowali decyzje i parli w kierunku NATO i Unii Europejskiej. Dziękuję tym, którzy zgłaszają się do Wojska Polskiego. Dziś realizujemy zakupy uzbrojenia, by móc odstraszyć każdego potencjalnego przeciwnika. Polska potrzebuje siły bezpieczeństwa militarnego i siły naszych rąk

– powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent, "apeluję do was, byście realizowali naszą demokrację, brali udział w wyborach - to prawdziwy probierz demokracji, to odpowiedzialność za Polskę. Proszę, abyście włączali się aktywnie w budowanie Rzeczypospolitej".

Wierzę w to, że dobra przyszłość przed nami. To kwestia odpowiedzialności polskich władz i wszystkich pokoleń - obecnych i przyszłych - za polskie sprawy. Przetrwać może tylko państwo silne

– dodał.

Oprócz pary prezydenckiej na uroczystość przybyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, szef MSZ Zbigniew Rau oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Na uroczystości są także mieszkańcy Warszawy i turyści.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Polska

Michał Gradus