Mamy sacrum polskiej historii i profanum otaczającej nas rzeczywistości. Instytut nie może przespać tego momentu, nie może przespać nauczania historii, budzenia dumy z polskiej historii w młodym pokoleniu - mówił w rozmowie z red. Tomaszem Sakiewiczem prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. W programie Telewizji Republika "Dziennikarski Poker" zapowiedział powstanie Biura Nowoczesnych Technologii.
- Nasz zachodni sąsiad prowadzi regularną i konsekwentną politykę pamięci, politykę historyczną, co najmniej od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Trzeba pamiętać, że nakłada to się na okres, kiedy Polska nie była suwerennym państwem, na okres kolonialności Polski po roku 1945
- mówił w Telewizji Republika prezes IPN Karol Nawrocki.
Tłumaczył, że z samej arytmetyki, 50 lat braku polskiego, niezależnego głosu w dyskursie międzynarodowym i europejskim, wynikają pewny problemy. - Po roku 1989 w pewnym sensie Polska wyparła się prowadzenia niezależnej polityki pamięci - przyznał.
#DziennikarskiPoker | dr Karol #Nawrocki: My jako naród nie zadbaliśmy po roku 1989, by naszą wizję wydarzeń historycznych przedstawić całemu światu. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) August 17, 2021
- Przyjęliśmy to, co nam narzucano. Byliśmy też nieco bierni. Instytut Pamięci Narodowej powstał dopiero w roku 1998. Realnie zaczął działać w roku 2000 - przypomniał szef IPN podkreślając, jak wiele czasu minęło od transformacji ustrojowej.
- Całe pokolenie Niemców jest wychowane w poczuciu, że byli w starciu z żywiołem nazistowskim - powiedział Nawrocki, nawiązując do treści zawartych w niemieckich podręcznikach do historii.
Pytany o plany działalności Instytutu zaznaczył, że „należy opowiadać o dwudziestym wieku”.
- O tym, że historia II Rzeczpospolitej różniła często Polaków i polskich obywateli narodowości żydowskiej czy ukraińskiej, ale wciąż polskich obywateli, którzy o II Rzeczpospolitą w roku 1939 stanęli do obrony. II Rzeczpospolitej, Polski międzywojennej bronili polscy Żydzi, obywatele polscy ukraińskiego oraz białoruskiego pochodzenia
- przypominał dalej.
#DziennikarskiPoker | dr Karol #Nawrocki: Bardzo ważne jest byśmy trafiali z językiem angielskim, francuskim czy niemieckim na te rynki z naszym przekazem o wydarzeniach historycznych. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) August 17, 2021
- Proporcjonalne odbicie tego można znaleźć w armii gen. Władysława Andersa. Tam także spotykamy Żydów, którzy później stworzyli państwo Izrael - mówił szef IPN. W ocenie Nawrockiego „to opowieść współżycia, wspólnej walki, ale też wspólnego cierpienia”. - Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz stał się najbardziej rozpoznawalnym miejscem cierpienia narodu żydowskiego. To wspólne życie i wspólna walka, ale też wspólne cierpienie - powtórzył.
Pytany o plany IPN-u na najbliższy czas, odparł:
„poza działaniami zarysowanymi ustawowo, chcemy złapać komunikację z młodym pokoleniem. Dwadzieścia lat od powstania Instytutu wiele się zmieniło wokół nas. Mamy sacrum polskiej historii i profanum otaczającej nas rzeczywistości. Instytut nie może przespać tego momentu, nie może przespać nauczania historii, budzenia dumy z polskiej historii w młodym pokoleniu”.
Prezes IPN zapowiedział na koniec powstanie Biura Nowoczesnych Technologii.