W Ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace nad projektem decyzji o sformowaniu wojsk obrony cyberprzestrzeni - poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony Paweł Dziuba, wicedyrektor podlegającego pod MON Narodowego Centrum Kryptologii.
Obecny na posiedzeniu komisji wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz do przekazania informacji w tym zakresie upoważnił Pawła Dziubę, wicedyrektora Narodowego Centrum Kryptologii. Dziuba zaznaczył, że przedstawia tylko jawną informację na ten temat.
"MON dostrzegając rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski uznało ten obszar działań za jeden z priorytetowych" - podkreślił Dziuba. "Jeżeli chodzi o podnoszenie zdolności Sił Zbrojnych, do prowadzenia działań militarnych w cyberprzestrzeni, to prowadzone jest ono w szerokich aspektach m.in. obejmujących: prace koncepcyjne nad powołaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni i określeniem ich kompetencji.(...) Aktualnie w ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace nad projektem decyzji o sformowaniu wojsk obrony cyberprzestrzeni" - poinformował.
Dziuba nie podał informacji o liczebności i terminie powołania nowego, szóstego rodzaju sił zbrojnych. Powiedział tylko, że podczas jego formowania podlegać on będzie ministrowi obrony, a później zostanie podporządkowany Szefowi Sztabu Generalnego.
Jak podkreślił Dziuba wymóg zabezpieczenia obszaru cyberprzestrzeni przez wojsko wynika "z polskiej racji stanu", ale też "z zobowiązań sojuszniczych, w tym podjętych na ostatnim szczycie NATO w Warszawie", na którym Polska zadeklarowała, "że cyberprzestrzeń jest kolejną domeną operacyjną (wojsk - PAP)". "Ustalenia te obligują Polskę do podjęcia wysiłku zmierzającego do posiadania zdolności prowadzenia pełnego spektrum działań militarnych w cyberprzestrzeni, a tym samym dysponowania środkami odstraszania i zapobiegania potencjalnym cyberatakom" - podkreślił Dziuba.
Głównym zadaniem wojsk obrony cyberprzestrzeni ma być według Dziuby: "wykrywanie, rozpoznawanie i zapobieganie cyberzagrożeniom; wsparcie, ochrona oraz obrona sieci i systemów teleinformatycznych; prowadzenie cyberrozpoznania, wsparcie operacji militarnych prowadzonych przez siły zbroje w domenie cyberprzestrzeni" oraz "planowanie i prowadzenie działań militarnych w cyberprzestrzeni w wymiarze narodowym".
Dziuba podkreślił, że w systemie planowania i programowania rozwoju sił zbrojnych już uwzględniono rozwój zdolności wojsk do działań w cyberprzestrzeni. Poinformował, że wieloletnie perspektywy rozwoju systemów teleinformatycznych, systemów bezpieczeństwa teleinformatycznego, "w aspekcie organizacyjnym, finansowym i technicznym" są ujęte w programach rozwoju na lata 2013-2022 oraz uwzględnione w pracach na kolejna perspektywę planowania, na lata 2017-2026.