Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Hasztag "OgranyTusk" podbija platformę X. "Gdzie ta władczość Tuska?" - pytają internauci! [SONDA]

#OgranyTusk - taki hasztag przoduje dziś w trendach na platformie x.com. Internauci wprost śmieją się z rzekomo władczego w kuluarach europejskich Donalda Tuska, który wielokrotnie, zanim po latach wrócił na stanowisko premiera Polski, zapewniał o swojej wysokiej pozycji na salonach międzynarodowych. Jak widać, do rozmów na temat przyszłości Ukrainy w kontekście wojny, nie był potrzebny. A na pewno zdaniem Olafa Scholza.

Przywódcy europejscy na spotkaniu z Bidenem. Tuska brak
Przywódcy europejscy na spotkaniu z Bidenem. Tuska brak
screen/Tomasz Hamrat - x.com/Gazeta Polska

W piątek w Berlinie odbyło się czterostronne spotkanie z prezydentem USA, Joe Bidenem, z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, na którym omawiano możliwość zakończenia wojny Rosji przeciwko Ukrainie oraz sytuację na Bliskim Wschodzie.

W wydanej po spotkaniu wspólnej deklaracji, opublikowanej przez niemiecki rząd, czterej przywódcy potwierdzili swoją "determinację" we wspieraniu Ukrainy w wojnie z rosyjskim agresorem i w wysiłkach Kijowa na rzecz zapewnienia sprawiedliwego i trwałego pokoju, opartego na prawie międzynarodowym, w tym Karcie Narodów Zjednoczonych, oraz poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej".

Spotkanie odbyło się także w tym formacie na poziomie ministrów obrony.

Co z przedstawicielem z Polski? Nie było!

Zagraniczni i polscy komentatorzy zwrócili uwagę, że format spotkania był mocno okrojony i zabrakło na nim m.in. przedstawiciela Polski, największego kraju przyfrontowego, a także innych krajów bałtyckich. 

Niemniej, to właśnie obecność polityka reprezentującego Polskę dziwi najbardziej, bo jak pamiętamy, nikt inny, a Donald Tusk, zapewniał wielokrotnie o tym, że nikt na arenie europejskiej "go nie ogra", wskazując tym samym na swoją mocną pozycję w kuluarach polityki międzynarodowej.

Jeszcze większe zdumienie w kontekście tej sprawy wywołał wpis na platformie x.com, który poczynił były prezydent Estonii - Toomas Ilves. Polityk napisał, że powiedziano mu, iż "Scholz osobiście blokował udział Polski". 

#Ograny Tusk

I choć m.in. media stojące na ogół po stronie koalicji 13 grudnia, starają się wybronić sytuację, fakt, iż na spotkaniu nie było reprezentanta Polski, rozgrzał media społecznościowe do czerwoności. 

Dziś na antenie Republiki, do sprawy odniósł się Mariusz Błaszczak, były szef MON, zdaniem którego - dało to doskonały obraz słabnącej roli Polski na arenie międzynarodowej. 

"To jest miara pozycji Polski pod rządami Donalda Tuska. Scholz lekceważy Polskę dlatego, że on ma takie głębokie przekonanie, że Tusk zrobi to, czego oczekują Niemcy. Polska polityka nie jest podmiotowa od czasu, kiedy przestało rządzić Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy była podmiotowa"

– mówił polityk w rozmowie z Michałem Rachoniem.

Jego zdaniem, niemiecki rząd "może spowodować, że nie ma rządu koalicji 13 grudnia i to spowodował".

"Gdyby rządziło PiS, nie pozwolilibyśmy na to, dlatego że to jest konsekwencja braku aktywności w polityce zagranicznej rządzących. My byliśmy aktywni, relacje z USA. My potrafiliśmy ułożyć sobie dobre relacje zarówno z administracją prezydencką Donalda Trumpa i Joe Bidena. A przecież i wcześniej - z administracją Baracka Obamy, bo wtedy zaczęliśmy swoje rządy. Jest to kwestia umiejętności i woli. Zakładam, że brakuje woli ze strony rządzących, bo to jest tak, że trzeba się jednak dobijać o należne sobie miejsce. Nie wolno czekać na to, aż nurt - ten główny nurt - przyniesie rozwiązania, bo nie przyniesie dobrych rozwiązań dla Polski"

– ocenił.

W mediach społecznościowych zaś przewodzącym obecnie tagiem jest "#OgranyTusk". Poniżej kilka komentarzy polityków opozycji, jak i internautów. 

Zapraszamy do wzięcia udziały w naszej sondzie poniżej tekstu!

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl, x.com, Republika

#Donald Tusk #Polska #Niemcy #polityka

Anna Zyzek