Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Historia dla każdego? Bez dwóch zdań! Tego wydarzenia IPN nie można przeoczyć [NASZA RELACJA, ZDJĘCIA]

Na PGE Narodowym w Warszawie wystartował Kongres Pamięci Narodowej. Organizowany przez IPN pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia” zapewnia moc atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży oraz dzieci. Podczas wydarzenia trwającego w dniach 13-15 kwietnia możemy uczestniczyć w debatach historycznych, grach, wystawach, warsztatach, poznać nowe technologie i wziąć udział w pokazach filmowych. Co jeszcze na nas czeka? NASZA RELACJA.

Trwa pierwszy z trzech dni Kongresu Pamięci Narodowej. Czy warto się na niego wybrać? Koniecznie! I nie tylko w pojedynkę, by poszerzyć własną wiedzę historyczną, ale też całą rodziną - atrakcji nie brakuje również dla najmłodszych. To właśnie z myślą o nich przygotowano m. in. przedstawienie teatralne "Miś Wojtek", warsztaty "Drużyna Inki" oraz gry edukacyjne. 

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. Organizatorzy zadbali również o to, aby żaden uczestnik nie opuścił kongresu z pustymi rękami. W gadżetach związanych z historią Polski można przebierać, nie brakuje też konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. Nauczyciele mogą się zaopatrzyć w darmowe materiały edukacyjne, łącznie z plakatami, czy infografikami traktującymi o konkretnych wydarzeniach lub postaciach. 

Stanowiska z wydawnictwami również oferują bezpłatne pozycje, zaś pozostałe, jak np. fantastycznie wymyślone komiksy dla dzieci, możemy zakupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. 

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Organizatorzy bowiem zadali sobie pytanie - jak opowiadać o minionych dziejach najmłodszym – i wymyślili. Podczas Kongresu jest zatem możliwe aktywne poznawanie historii Polski w XX w. poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów i odczytywanie więziennych grypsów, a nawet malowanie antyreżimowych haseł na murze!

Warsztaty „Drużyna Inki”

Tu możemy poznać historię, rodzinę i heroiczną postawę niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny „Inki”, ale nie tylko. W drugiej części warsztatów prowadzone jest teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej, zaś na uczestników czekają podręczne apteczki. 

Spektakl „Miś Wojtek”

To opowieść o niedźwiedziu Wojtku, który dzieli się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa. W swoją podróż zabiera najmłodszych widzów - śpiewają z nim piosenki i aktywnie uczestniczą w całym przedstawieniu.

Zabytkowe pojazdy i umundurowanie

Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi na terenie PGE Narodowy można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie. Przed stadionem zaprezentowano: samolot Albatros w malowaniu Eskadry Kościuszkowskiej z 1920 r., samochód pancerny wz. 1934, samochód osobowy Polski Fiat 508, czołg rozpoznawczy TKS, motocykl Sokół 1000 z koszem, biedka łączności wz. 1931 oraz samochód pancerny. Wokół pojazdów zorganizowano zajęcia edukacyjne i prezentację wyposażenia z epoki. 

Strefa komiksów 

„W imieniu Polski walczącej”, „Powstanie Warszawskie”, „Wilcze tropy”, „Polskie Radio. Wrzesień '39”, „Antek Srebrny” – to tylko część komiksów o tematyce historycznej opowiadających o postaciach i wydarzeniach z XX wieku, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej, które są prezentowane podczas kongresu. Ale to nie koniec - na stoisku można także spotkać samych rysowników i autorów!

Gry komputerowe 

Strefa Nowych Technologii - ku uciesze nastolatków - wyposażona została w stanowiska komputerowe i gogle VRZ. Chętni próbują tu sił w łamaniu bolszewickich szyfrów („Gra Szyfrów”) i wchodzą do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie jest ukryta konspiracyjna drukarnia (aplikacja „Szybowcowa ’87”). Zaś uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej mogą poznać historię XX w. – od roku 1918 po czasy „Solidarności” – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów.

Konkursy 

Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych, a w ramach Histhacku będą rywalizowali młodzi programiści – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. 

Coś dla dorosłych

 

Filmy. „Echa Katynia”

Podczas Kongresu rozpoczął się również 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia” - doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom  towarzyszą panele dyskusyjne i spotkania z twórcami.

Wśród prezentowanych podczas festiwalu produkcji jest m.in. nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg” oraz produkcje kandydujące do tej nagrody: opowiadający o rosyjskiej inwazji na Donbas ukraiński „Klondike”, rozgrywający się w czasie rozpadu ZSRS „Kalev” (Estonia) oraz „Styczeń”, nawiązujący do tworzenia się niepodległego państwa łotewskiego na początku lat 90.

Na festiwalu nie brakuje filmów nawiązujących do tragicznych dziejów Polski pod okupacją nazistów i komunistów. Wśród nich jest „Czarny sufit” według scenariusza i w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego, krótkometrażowy „Rotmistrz Pilecki” w reżyserii Miłosza Kozioła, „Pokojówka” Rafała Brylla, film dokumentalny „Marsz cieni” w reżyserii Lesława Dobruckiego. 

Wszystkie filmy można oglądać nieodpłatnie po zarejestrowaniu się na stronie internetowej kongresu. 

Wystawy

Dla miłośników historii kolejna gratka – specjalnie przygotowane wystawy. Wśród ekspozycji możemy zobaczyć:

  • „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” - wystawa prezentująca wysiłek Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losy ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Władysława Andersa);
  • „20-40-22” - multimedialna wystawa pokazująca wielkie zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz Zbrodnię Katyńską z 1940 r.;
  • „Żołnierze. Patrioci. Żydzi” - przybliżającą sylwetki Żydów walczących o niepodległość i granice Polski w latach 1914–1921.

Dodatkowo uczestnicy Kongresu mogą poznać historię jednej z najbardziej zasłużonych organizacji polonijnych w USA - Związek Sokołów Polskich w Ameryce oraz archiwalia i przedmioty związane z historią Polski XX w. w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci. Ponadto do zobaczenia grafiki więźniarki Marii Hiszpańskiej-Neumann, która uwieczniła (w postaci rysunków) życie w KL Ravensbrück.

Panele dyskusyjne 

W trakcie Kongresu odbędzie się łącznie 26 paneli dyskusyjnych dotyczących polityki pamięci, dekomunizacji przestrzeni publicznej, zbrodni niemieckich w okupowanej Polsce, pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, zbrodni wołyńskiej, fenomenu „Solidarności” i dziejów transformacji ustrojowej. 

Prelegenci opowiadają o najnowszej historii Polski w sposób przemawiający do każdego pokolenia: zarówno osób starszych, dobrze pamiętających trudny wiek XX, jak i do młodzieży, uczącej się poprzez nowe technologie, multimedia i zabawę.

Na stołeczny PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza edukatorów, naukowców, nauczycieli, działaczy społecznych, weteranów, dzieci i młodzież, a także blogerów, vlogerów, pisarzy, dziennikarzy i wszystkich, dla których historia i pamięć historyczna są ważne.

Kongres Pamięci Narodowej objęty został patronatem medialnym przez portal Niezalezna.pl, Gazetę Polską Codziennie oraz Gazetę Polską. 
 

 



Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Żuraw