Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Od „Zwierciadła polskości” po „Laur niepodległości”. Tę wystawę trzeba zobaczyć!

W czwartek, 24 czerwca, na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. Od „Zwierciadła polskości” po „Laur niepodległości”. Ekspozycja stanowi utrwalony w słowie i obrazie zapis burzliwej historii Polski porozbiorowej wyłaniającej się z setek stronic dawnej „Gazety Polskiej”. Dostępna będzie do 8 lipca.

W tym roku mija 195 lat od momentu powołania do życia „Gazety Polskiej” – trybuny romantyków, powstańców listopadowych, pozytywistów i artystów młodopolskich. Po niemal dwóch wiekach z taką samą siłą „Gazeta Polska” przemawia do nas głosami wybitnych poetów, pisarzy i krytyków literackich – Mickiewicza, Mochnackiego i Kraszewskiego, Sienkiewicza, Prusa i Orzeszkowej, Reymonta i Zapolskiej, publicystów tej miary co Bolesław Lutomski, Jan Gadomski i Roman Dmowski, znanych artystów, historyków, prawników, uczonych, inżynierów, polityków – słowem kilku pokoleń polskich intelektualistów, którzy publikując na łamach pisma, dążyli do ocalenia polskości.

To ich utwory literackie, szkice, eseje, recenzje, listy z podróży, felietony, artykuły popularnonaukowe odżywają na prezentowanej wystawie, współtworząc wielowymiarowy obraz XIX stulecia utrwalony zarazem w pobudzających wyobraźnię ilustracjach odsłaniających przeszłość Polski, Europy i świata.

W zwierciadle dzieł polskiego malarstwa, fotografii, starych rycin, litografii, portretów i scen rodzajowych, a przede wszystkich przypominanych tekstów literackich i publicystycznych, przegląda się epoka Napoleona, Garibaldiego i Bismarcka, rozdzierana krwawymi rewolucjami, powstaniami i wojnami, stulecie wielkiej poezji romantycznej i umacniania świadomości narodowej, wiek pary i elektryczności, epoka pozytywistycznej pracy organicznej i triumfu twórców młodopolskich.

Szlachectwo zobowiązuje jak wiadomo. To, co ukazywało się na łamach „Gazety Polskiej”, zobowiązuje podwójnie. To właśnie na łamach „Gazety Polskiej” ukazał się „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, ukazywały się teksty Władysława Reymonta, teksty Bolesława Prusa. To są wszystko wielkie, złote głoski polskiej historii, historii polskiej literatury. To właśnie „Gazeta Polska” była taką ostoją, redutą tego, jak się myśli po polsku. To wolne słowo nie pozwoliło Polakom zapomnieć, jak po polsku myśleć, nie pozwoliło zaborcy rosyjskiemu nauczyć nas myśleć po rosyjsku

- mówił podczas otwarcia wystawy publicysta "Gazety Polskiej" Adrian Stankowski.

Beata Dróżdż przywitała na otwarciu wystawy ministra edukacji narodowej prof. Przemysława Czarnka.

Wszystkich zachęcamy do tego, żeby się zapoznali z tą wspaniałą wystawą, do tego, żeby zapoznali się też z tym wspaniałym albumem "Laur Niepodległości", który ja uczyniłem jako prezent dla każdej placówki oświatowej. Jest w nim wspaniale przedstawiona historia. Wartością szczególną dla "Gazety Polskiej" była i pozostaje niepodległość, która jest absolutnie nie do przecenienia 

- powiedział minister Czarnek.

Dziękuję wszystkim Klubom "Gazety Polskiej", dziękuję redakcji "Gazety Polskiej", dziękuję wam wszystkim za to, że tę wartość niepodległości ciągle i jeszcze mocniej podkreślacie. Ta wystawa to obrazuje

- podkreślił szef resortu edukacji narodowej.

Wykształcić patriotów - to jest najważniejsza sprawa. Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Kiedy rosyjskie wojska odchodziły z Warszawy to ulica mówiła: "nasi odchodzą". I wystarczyło 21 lat, żeby to pokolenie największej podziemnej armii wychować, ludzi, którzy po wojnie dalej walczyli o niepodległość bo wiedzieli, że to, co przyszło ze Wschodu niepodległością nie jest. Ze smutkiem patrzę jak młodzież, która wychodzi teraz pod sztandarami nie biało-czerwonymi, kiedy głosi hasła, które wręcz godzą w niepodległość Polski, to napawa mnie to wielkim smutkiem, bo my zejdziemy z tego świata, a oni zostaną i będą musieli tej niepodległości bronić

- mówił z kolei Adam Borowski, były opozycjonista.

 


Tym, którzy zwiedzając wystawę, wyprawią się w głąb XIX w., warto przypomnieć, że inauguracyjny numer „Gazety Polskiej” ukazał się 1 grudnia 1826 r., w czasie gdy kolejna fala terroru ogarniała tonące w mrokach niewoli Królestwo Polskie. Założycielem i wydawcą pisma został Tomasz Gębka, a pierwszymi redaktorami Ksawery Bronikowski i Maurycy Mochnacki – szermierze idei romantycznych walczący słowem i czynem o wolną ojczyznę.

Wystawa inspirowana jest albumem historycznym - Zwierciadło polskości XIX stulecia. „Gazeta Polska" w latach 1826–1907”.

„Laur niepodległości”

Historia międzywojennej „Gazety Polskiej” zapisana na 900 stronach albumu pt. „Laur niepodległości” Agnieszki Kowalczyk do nabycia na stronie Sklep.gazetapolska.pl i pod nr. tel. 72 211 16 55.

 



Źródło: niezalezna.pl

MagdalenaŻuraw,Agnieszka Kowalczyk,Beata Mańkowska