„Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do Niepodległości” to tytuł wystawy, którą przygotowało w gmachu głównym Sejmu RP, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Powstanie Wielkopolskie był to zryw polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Rzeszy Niemieckiej, domagających się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy zatrzymał się w Poznaniu.
Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem „Bazar”. Następnego dnia konkurencyjną paradę wojskową urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje. Doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. W powszechnym odbiorze społecznym Powstanie Wielkopolskie jest traktowane przede wszystkim jako czyn zbrojny, który wpłynął decydująco na postanowienia konferencji pokojowej przyznającej Polsce Wielkopolskę i Pomorze.
W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki oraz posłowie i senatorowie. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Prezentowana wystawa jest przypomnieniem pięknej karty naszej historii. Powstanie 1918-1919 było zrywem zakończonym wielkim sukcesem, na który złożyły się długie lata paramilitarnych przygotowań, wychowanie w duchu patriotycznych wartości, rozwój ekonomiczny i rzetelne wykształcenie. Sukces tego zrywu przyniósł Wielkopolanom wolność, ale także przyczynił się do utrwalenia niepodległości
– powiedział podczas otwarcia wicemarszałek Joachim Brudziński.
Źródło: sejm.gov.pl
#wielkopolskie
#powstanie
#sejm wystawa
MŁ