14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 21-27 listopada 2016 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i w JCC Warszawa. Tegoroczny festiwal dedykowany jest Martinowi Landauowi i Tadowi Taubemu, któremu zostanie wręczona Honorowa Kamera Dawida w uznaniu za jego zaangażowanie w odbudowę życia żydowskiego w Polsce. W programie festiwalu znalazło się ponad 30 filmów m. in. z Izraela, Polski, Rumunii, Holandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Argentyny, Francji i Niemiec.
Podczas gali otwarcia festiwalu 21.11 o 19:00 w Muzeum POLIN odbędzie się polska premiera japońskiego filmu "Persona non grata" (reż. Cellin Gluck) z udziałem reżysera i aktorów. To poruszająca opowieść o japońskim dyplomacie Chiune Sugiharze, który w czasie drugiej wojny światowej jako konsul na Litwie uratował kilka tysięcy Żydów.
W filmie wystąpili m. in. Borys Szyc i Agnieszka Grochowska.
W programie 14. WJFF znalazło się wiele głośnych produkcji prezentowanych na międzynarodowych festiwalach. 24/11 o godz. 20:15 zaprosimy widzów na przedpremierowy pokaz filmu "Fritz Bauer kontra państwo" w reż. Larsa Kraumego – laureata Nagrody Publiczności na Festiwalu Filmowym w Locarno. Pokażemy najnowsze izraelskie produkcje fabularne takie jak nagrodzony w Cannes Dzień po żałobie w reż. Asapha Polonskiego (25/11, godz. 20:30). W środę 23/11 o 20:45 odbędzie się polska premiera filmu Przesłuchanie w reż. Ereza Pery’ego, który opowiada o konfrontacji polskiego sędziego śledczego z czekającym na proces Rudolfem Hössem. Obok filmów długometrażowych, w programie znalazły się także pokazy krótkich metraży, m. in. nominowanego do Oscara 2016 palestyńskiego filmu Ave Maria.
- zachęcają organizatorzy imprezy.
27 listopada o 19:00 w Muzeum POLIN odbędzie się gala zamknięcia festiwalu połączona z pokazem "Niepamięci" w reż. Atoma Egoyana – przejmującej historii starszego mężczyzny, który poszukuje osoby odpowiedzialnej za śmierć swoich bliskich w Auschwitz. W filmie zagrali Christopher Plummer oraz Martin Landau.
Program 14. WJFF jest dostępny na
stronie festiwalu i
fanpage’u na Facebooku.
Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY.
Pokazy odbywają się w Muzeum POLIN (ul. Anielewicza 6) i JCC Warszawa (ul. Chmielna 9A).
Źródło: niezalezna.pl,mat.pras.
#Niepamięć
#POLIN
#14. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
MJ