Już 18 listopada w Gdańsku, w historycznej hali BHP odbędzie się I Kongres Pamięci Narodowej oragnizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Celem kongresu ma być zintegrowanie środowisk patiotycznych, organizacji, animatorów i wolontariuszy, którzy z poświęceniem, nie żałując czasu, a niekiedy własnych środków finansowych, pracują dla Polski.
Przez ostatnie lata powstało wiele społecznych inicjatyw na rzecz promowania kultury i historii Polski. Także na Pomorzu zaistniały, już na stałe, inicjatywy obywatelskie, które lokalnie przypominają o ważnych wydarzeniach i miejscach z historii naszego kraju. Oddolne przedsięwzięcia, tj.: Defilada Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku, kolejne edycje rajdu śladami mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, biegi, turnieje i inne, rozpalają serca Polaków w miłości ku ojczyźnie.
„
Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”- pisał Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”.
Te „Archipelagi Polskości”, jak ujął to prof. Andrzej Zybertowicz, świetnie funkcjonują w obrębie swoich miejscowości, ale
trudno jest im nawiązać między sobą kontakty, aby skonsolidować je "w większe, lepiej zorganizowane kontynenty polskości” i wytworzyć nową elitę opartą o tradycyjne wartości.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku postanowił wyjść z inicjatywą, która pozwoli zmienić ten stan rzeczy.
- Zapraszamy przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji patriotycznych, wolontariuszy, animatorów i organizatorów wydarzeń promujących historię Polski i Polaków, ale nie tylko. Chcielibyśmy żeby w I Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej wzięli udział wszyscy, którzy mają Polskę w sercu a działają lokalnie pracując dla przyszłości Polski. Kongresowi przyświeca hasło Anny Walentynowicz „Musimy się na nowo policzyć!”. Jego celem jest nawiązanie wspólnych kontaktów i ustalenie form współpracy środowisk, którym bliskie jest hasło umiłowania Ojczyzny. Mogą to być różne inicjatywy i organizacje, muszą tyko zaakceptować deklarację „Minimum patriotycznego” zamieszczone w zgłoszeniu i na naszej stronie. IPN ma stworzyć pomost, który usprawni te relacje
- powiedział dla „GPC Pomorze” dr Karol Nawrocki, pomysłodawca Kongresu, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk.
Wśród gości Kongresu będą: prezes IPN dr Jarosław Szarek, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, redaktor magazynu „Nowy Obywatel” Krzysztof Wołodźko, przedstawiciel Polonii amerykańskiej Tadeusz Antoniak, dyrektor Programu III Polskiego Radia Adam Hlebowicz.
Kongres będzie trwał cały dzień i zakończy się koncertem Andrzeja Kołakowskiego znanego barda, poety, pedagoga i inicjatora różnych patriotycznych wydarzeń.
Wszystkie organizacje, grupy promujące historię Polski i Polaków, które chciałyby wziąć udział
w Kongresie w piątek 18 listopada 2016 r. w historycznej Sali BHP, proszone są o rejestrację na stronie kongrespamiecinarodowej.pl.
Źródło: „Dodatek Pomorski” GPC,kongrespamiecinarodowej.pl
#Kongres Pamięci Narodoej #Gdansk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Adrianna Garnik