Byli elitą Polski Walczącej, najlepszymi z najlepszych, 316 ochotników, dla których niepodległa ojczyzna była największa wartością – Cichociemni.
Po mszy uczestnicy przenieśli się przed kościół, gdzie zaplanowano wystąpienia gości specjalnych. Jako pierwszy na mównicę wszedł podsekretarz stanu w MON-ie Bartłomiej Grabski, który podkreślił, że Cichociemni są wzorem do naśladowania dla obecnych jednostek polskich wojsk specjalnych. Głos zabierali również przedstawiciele władz lokalnych, po czym nastąpiło odsłonięcie monumentu.– Dziś chcemy przypomnieć o tych, którzy potrafili swoje życie oddać za innych. Nie wystarczy tzw. minimalny patriotyzm, ale potrzeba by każdy żołnierz wypełnił słowa przysięgi wojskowej do końca – mówił podczas kazania duchowny.
W uroczystościach brał również udział redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.– Jestem zaszczycony i wzruszony, tym co dziś tutaj się wydarzyło. Jednocześnie chcę zaznaczyć, że takich ludzi jak Cichociemni były tysiące i im wszystkim należy się pamięć i szacunek – powiedział „Codziennej” Aleksander Tarnawski. Takie uroczystości są nie tylko formą upamiętnienia polskich bohaterów, ale także lekcją patriotyzmu dla młodszych pokoleń. – Przy gliwickim Klubie GP powstał oddział Związku Strzelców Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólnie z tą młodzieżą staramy się kontynuować tradycję oraz uczyć prawdziwych wartości – powiedziała nam Marta Święcicka, jedna z organizatorek wydarzenia.