Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Tusk ws. azylu i Orbana wpadł we własne sidła. Cenckiewicz sięgnął po jego książkę i znalazł ciekawe cytaty

Zauważyłem pewną regułę, nie tylko na wschodzie Europy, że priorytetem nowej władzy jest jak najprędzej wsadzić poprzedników do więzienia - zastanawiał się w 2018 roku Donald Tusk. Snuł też refleksje, z czego może wynikać taka tendencja. Słowa, które premier już dawno chciałby zapomnieć, przypomniał właśnie prof. Sławomir Cenckiewicz. - Szczerze proszę o oficjalną egzegezę "Szczerze" - zadrwił, posiłkując się fragmentem książki Tuska.

Donald Tusk i fragment książki "Szczerze"
Donald Tusk i fragment książki "Szczerze"
fot. Aleksiej Witwicki - kolaż własny

To pierwszy raz od 1989 roku, kiedy polskiemu politykowi został udzielony azyl. Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przed bezprawiem rządzących schronił się na Węgrzech. Azyl polityczny został udzielony na podstawie szerokiej dokumentacji - przekazał jego obrońca mec. Bartosz Lewandowski. To samo przyznał premier Viktor Orban, wskazując na przeprowadzoną wcześniej analizę stanu praworządności w Polsce.

Nazwisko Romanowskiego rządzący odmieniają przez wszystkie przypadki. W sprawie głos zabiera premier. W ostatnim wpisie na X Donalda Tuska czytamy: „Premier Orbán nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu. Polityka jest prostsza, niż się niektórym wydaje”.

To zemsta czy sprawiedliwość? Ale tak szczerze…

 Z szefa rządu zadrwił prof. Sławomir Cenckiewicz, posiłkując się... słowami Tuska.

„Książkę "Szczerze" czytałem kilka razy, a niemal przy każdej okazji, kiedy ją widzę na półce sięgam po nią, by się czymś nowym zainspirować. Tak było wczoraj..." - stwierdził prof. Cenckiewicz.

Sięgnął do strony nr 306. Tłumaczy:

„pod datą 16 XI 2018 r. znalazłem zadziwiający wpis chwalący (jak rozumiem) premiera Viktora Orbana za przyznanie oskarżonemu o korupcję b. premierowi Macedonii Nikoła Gruewskiemu >>statusu uchodźcy<<”..

„Wspomniał Pan nawet skuteczną metodę wywiezienia Gruewskiego z Macedonii przez dyplomatów węgierskich..., przez co pomyślałem sobie o świeżej sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości RP i gapiostwie podległych Panu służb” – czytamy dalej.

To nie wszystko. Tusk w książce podzielił się jeszcze inną refleksją.

Prof. Cenckiewicz opisuje ją tak:

„końcówka Pańskich rozważań na ten temat jest wręcz nieprawdopodobna, bo wykracza poza sprawę Gruewskiego (to sprawa na odrębną dyskusję) i wydaje się uniwersalna, i nie wiem czy dobrze ją rozumiem, ale może odnosić się również do sprawy Romanowskiego i Pańskiej w niej roli”.

Przytacza cytat z Tuska: „"Zauważyłem pewną regułę, nie tylko na wschodzie Europy, że priorytetem nowej władzy jest jak najprędzej wsadzić poprzedników do więzienia. Nie jestem pewien, co jest prawdziwym powodem - potrzeba zemsty czy sprawiedliwości?".

Historyk zwraca się do premiera: „nie wiem jak mam poradzić sobie z pańskim zapisem w dzienniku "Szczerze". Bo sam już - podobnie jak pan premier - "nie jestem pewien, co jest prawdziwym powodem - potrzeba zemsty czy sprawiedliwości?" Proszę przeciąć ten węzeł gordyjski i dać oficjalną wykładnię Pańskiego wpisu z 16 XI 2018 r. Szczerze proszę o oficjalną egzegezę "Szczerze"”.

 



Źródło: niezalezna.pl, X

#Donald Tusk #Marcin Romanowski #książka Szczerze

am