Jeszcze w grudniu zakończą się prace nad nowym Programem Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039; program będzie miał 7 priorytetów, w tym zwiększanie liczebności i rezerw, "dronizacja" wojska czy rozwój obrony powietrznej - powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Szef SGWP uczestniczył w poniedziałek w konferencji pt. „Wnioski z wojny na Ukrainie - wyposażenie i struktura polskiej armii oraz Obrony Cywilnej”.
Gen. Kukuła podkreślał, że obecnie wnioski dotyczące pożądanego kształtu, jaki ma przyjąć polskie wojsko, są zupełnie inne niż jeszcze 3 czy 4 lata temu, gdy powstawały poprzednie tego typu dokumenty.
Zapowiedział, że "jeszcze w tym miesiącu" zakończą się prace nad Programem Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2025-2039 - niejawnym dokumentem stanowiącym podstawę prac planistycznych w wojsku.
Zmianom, których wymagają struktury Sił Zbrojnych RP oraz Obrona Cywilna poświęcona jest dzisiejsza konferencja „Wnioski z wojny w Ukrainie – wyposażenie i struktura polskiej armii oraz Obrony Cywilnej”.
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) December 9, 2024
W spotkaniu uczestniczy gen. Wiesław Kukuła – szef Sztabu Generalnego WP. pic.twitter.com/ep2qfe4R4l
"Wraz z nowych Programem Rozwoju Sił Zbrojnych ostatecznie odchodzimy od właściwej dla okresu tzw. wojny z terroryzmem i wojen asymetrycznych struktury sił zbrojnych" - powiedział szef SGWP. Chodzi m.in. o oparcie struktury wojska na modelu "force providera" i "force usera", czyli osobnych instytucji odpowiedzialnych za dostarczenie sprzętu, zaopatrzenie czy wyszkolenie żołnierzy i osobnych odpowiedzialnych za dowodzenie nimi w akcji. "Ten model w warunkach zagrożenia wojną o dużej intensywności i skali jest dzisiaj bardzo anachroniczny" - zaznaczył gen. Kukuła.
Szef Sztabu Generalnego powiedział, że nowy Program rozwoju SZ oparty jest na 7 priorytetach. "Po pierwsze: jakość powiązana z ilością jako nowy paradygmat; potrzebujemy zdecydowanie większych sił zbrojnych” - wskazał.
Drugim priorytetem jest, jak mówił, osiągnięcie zdolności do prowadzenie zsynchronizowanych działań wielodomenowych - w "klasycznych" domenach, czyli na lądzie, w powietrzu i na morzu, jak również w nowych, w tym w przestrzeni informacyjnej, cyberprzestrzeni oraz przestrzeni kosmicznej.
"Po trzecie - zdolność do przełamywania systemów antydostępowych, dominacja w powietrzu i głębokie, precyzyjne rażenie celów” - powiedział generał, dodając, że wojna na Ukrainie wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby ukraińskie wojsko dysponowało takimi możliwościami.
Jako czwarty priorytet gen. Kukuła wymienił dalszy rozwój systemów obrony przeciwlotniczej, w tym przeciwrakietowej i przeciwdronowej, jako kluczowy dla ochrony własnego wojska i funkcjonowania państwa.
“Po piąte - budowa potencjału rezerw osobowych nowej generacji, w odpowiedzi zarówno na wyzwania zarówno demograficzne, jak i na potrzebę wypełniania szerokiej skali zdolności zasobami osobowymi” - dodał generał.
Kolejnym priorytetem ma być szeroka "dronizacja" wojska, w tym na niższych szczeblach taktycznych (na poziomie np. plutonu czy kompanii) oraz utrudnianie wykrywania sił lądowych. Siódmym priorytetem ma być "przyspieszenie i poprawienie jakości procesów decyzyjnych, m.in. poprzez wdrażanie nowych systemów wsparcia dowodzenia i rozwiązań opartych na AI".
Program rozwoju Sił Zbrojnych to niejawny dokument, który szczegółowo określa m.in. zakres modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz plany rozwoju dotyczące wszystkich zdolności operacyjnych, systemu szkolenia i rozmieszczenia jednostek wojskowych na najbliższe lata. Dokument określa także docelową liczebność oraz skład bojowy poszczególnych komponentów Sił Zbrojnych.