Decyzją nowego (od marca 2024 r.) rektora Akademii Sztuki Wojennej gen. Mieczysława Gocuła oraz wiceministra obrony narodowej Stanisława Wziątka (SLD) powstaje nowy think-tank - dowiedział się portal Niezalezna.pl. W instytucji tej znajdą się tacy ludzie jak PZPR-owski aparatczyk Krzysztof Janik, gen. Piotr Pytel, były szef SKW znany z nawiązania współpracy z FSB, "resortowy ambasador" Ryszard Schnepf, konsultant WSI Jerzy Marek Nowakowski oraz prof. Adam Jelonek, członek rady programowej promującego chińskie interesy Instytutu Konfucjusza w Krakowie.
Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl - think tank powstanie w miejsce zlikwidowanego niedawno Centrum Badań nad Bezpieczeństwem (CBB). Była to niezwykle potrzebna instytucja analityczno-ekspercka, funkcjonująca z myślą o potrzebach organów Wojska Polskiego i instytucji państwa. W strukturze Centrum znalazły się: Ośrodek Studiów nad Wyzwaniami Cywilizacyjnymi, Ośrodek Badań Azji oraz Ośrodek Studiów Przestrzeni Postsowieckiej. W Centrum Badano m.in. kwestie cyberbezpieczeństwa związane z Rosją i Chinami.
W nowym think-tanku - które zastąpi CBB - znajdzie się za to prof. Adam Jelonek, członek rady programowej Instytutu Konfucjusza w Krakowie, wieloletni członek zespołu kwartalnika "Krytyka Polityczna". Instytuty Konfucjusza na całym świecie odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o "soft power" i propagandę Pekinu. Ich łańcuszek „właścicielski” jest krótki: fundatorem Instytutów jest publiczna chińska instytucja Hanban, która z kolei podporządkowana jest tamtejszemu Ministerstwu Edukacji. Wobec Instytutów Konfucjusza (ok. 530 ośrodków w kilkudziesięciu krajach) od wielu lat kierowane są na Zachodzie najrozmaitsze zarzuty: od prowadzenia działalności szpiegowskiej, przez wywieranie wpływów politycznych po próby cenzorowania dyskursu akademickiego.
Według naszych informacji w tworzonym think-tanku będzie też były SLD-owski szef ministerstwa spraw wewnętrznych Krzysztof Janik, który od 1986 r. był etatowym kierownikiem zespołu inteligencji KC PZPR.
Znajdzie się tam również gen. Piotr Pytel, były szef SKW znany z nawiązania współpracy z FSB, uczestnik biesiady z Rosjanami w Kadynach.
Do nowego think-tanki zaproszono także "resortowego ambasadora" Ryszarda Schnepfa oraz konsultanta WSI Jerzego Marka Nowakowskiego, który mówił w ubiegłym roku:
Podczas rządów PiS, a już szczególnie po napaści rosyjskiej na Ukrainę, polityka wschodnia ograniczyła się do powtarzania hasła: "U ha ha, jaka Rosja zła". Ilustracją tego sposobu myślenia był fatalny (i szkodliwy) serial "Reset' w rządowej telewizji. W gruncie rzeczy jednak idea zbudowania mentalnego, a nie tylko fizycznego muru na granicy wschodniej stanowiła jedną z osi myślenia o polityce zagranicznej.