Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

TYLKO U NAS! Bodnar paraliżuje pracę prokuratury. Na liście m.in. śledztwa ws. oszustw na setki milionów

Prokurator generalny Adam Bodnar zdecydował o odwołaniu aż 144 prokuratorów z Prokuratury Krajowej i prokuratur regionalnych. To oznacza paraliż ich pracy, a także ogromne problem z prowadzonymi postępowaniami. Jak przekazała portalowi Niezalezna.pl Prokuratura Krajowa, kadrowe decyzje Bodnara doprowadzą niemal do rozpadu części departamentów Prokuraturze Krajowej i znacznego wydłużenia postępowań w prokuraturach regionalnych. Wskazano, kto znalazł się na liście Bodnara.

Prokuratura podjęła decyzję
Prokuratura podjęła decyzję
fot. Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podjął w czwartek decyzję o zakończeniu delegacji prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowych do Prokuratury Krajowej. Chodzi łącznie o 94 osoby. Osłabione zostaną także prokuratury regionalne. Szef MS zadecydował o zakończeniu delegacji do nich 50 prokuratorom z prokurator rejonowych.

Ministerstwo sprawiedliwości przekonuje, że decyzja Bodnara była podyktowana troską "o zapewnienie szybszego i bardziej efektywnego prowadzenia postępowań" prokuratur rejonowych i okręgowych.

Portal niezalezna.pl dotarł do oświadczenia Prokuratury Krajowej ws. decyzji Bodnara.

Departament Cyberprzestępczości i Informatyzacji przestanie istnieć?

PK wskazuje, że "jednoczesne odwołanie 144 prokuratorów, którzy wykonują swoje obowiązku służbowe w Prokuraturze Krajowej oraz w Prokuraturach Regionalnych spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki prawne dla prowadzonych postępowań, a w szczególności występujących w tych sprawach osób pokrzywdzonych".

Prokuratura Krajowa wskazała, że decyzją ministra osłabione zostaną istotnie całe wydziały i departamenty PK.

"Na skutek polecenia Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i odwołania z delegacji w Prokuraturze Krajowej praktycznie przestanie istnieć Departament Cyberprzestępczości i Informatyzacji zajmujący się nadzorem oraz koordynacją najpoważniejszych postępowań dotyczących cyberprzestępczości które mają szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach. Podobnie sytuacja wygląda w Biurze Współpracy Międzynarodowej, które w ostaniem czasie zajmowało się m.in. sprawą ekstradycji z Dubaju podejrzanego Sebastiana M."

– czytamy w stanowisku, do którego dotarł portal niezalezna.pl.

Jak wylicza PK, w Departamencie Postępowania Sądowego w Wydziale Kasacji pozostanie 6 z 16 prokuratorów, a w Wydziale do Spraw Cywilnych i Administracyjnych - 4 z 14.

Paraliż Prokuratur Regionalnych

Jeszcze gorsze w skutkach ma być zakończenie delegacji 50 prokuratorów z Prokuratur Regionalnych. PK argumentuje, że decyzja spowoduje nie przyspieszenie postępowań, ale ich znaczące wydłużenie, szczególnie postępowań wielowątkowych i wieloosobowych.

- Według danych z początku stycznia 2024 r. zaledwie 2 % spraw trwających ponad 5 lat prowadzonych jest w Prokuraturach Rejonowych, natomiast 37 % spraw w Prokuraturach Regionalnych, a to właśnie do prokuratur rejonowych mają trafić odwołani prokuratorzy. Tym samym działania Prokuratora Generalnego nie spowodują zmniejszenia skali spraw najbardziej długotrwałych, ale wręcz przeciwnie, doprowadzą do jej zwiększenia i znacznego przedłużenia postępowań prowadzonych w Prokuraturach Regionalnych - wykazuje Prokuratura Krajowa.

Kto znalazł się na liście odwołanych prokuratorów? Spójrzmy w oświadczenie PK.

- prokurator z Prokuratury Regionalnej w Warszawie zajmujący się sprawami cywilnymi w zakresie tzw. afery Get Back, który podejmuje działania na rzecz tysięcy pokrzywdzonych w tej sprawie osób.

- prokurator prowadzący postępowanie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu dotyczące m.in. piramid finansowych w tym w jednej z nich pokrzywdzonymi jest 90 tysięcy osób z terenu całego świata. Kolejne postępowanie tej jednostki dotyczy spółki GANT Development, w której pokrzywdzonymi jest co najmniej 1000 osób na łączną kwotę ponad 2 miliardów złotych, w sprawie występuje 31 podejrzanych a zgromadzony dotychczas materiał dowody liczy 932 tomy akt.

- prokurator z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prowadzący postępowanie dotyczące blisko 1000 podmiotów, które zajmowały się m.in. praniem pieniędzy z wykorzystaniem kantorów walutowych i innych podmiotów oferujących podobne usługi. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy przestępczej dokonali operacji finansowych na kwotę co najmniej 10 miliardów złotych.

- kolejne śledztwo z udziałem prokuratora, który ma zostać odwołany z delegacji z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie dotyczy wyłudzeń funduszy unijnych obejmuje materiał dowodowy w postaci 750 tomów akt.

- prokurator z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa dziecka w Częstochowie oraz odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych. Oba postępowania pozostają w stałym zainteresowaniu Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz innych instytucji związanych z niesieniem pomocy ofiarom przemocy oraz opinii publicznej. W tej sprawie od instytucji i osób zamieszkujących w kraju i poza jego granicami wpłynęło łącznie ponad 200 zawiadomień, w treści których jej autorzy domagają się wnikliwego, rzetelnego procesu i pociągnięcia do odpowiedzialności osób, które bezpośrednio związane są ze zbrodnią i tych, które mimo posiadanych uprawnień i ciążących obowiązków tego nie uczyniły

- kolejne postępowanie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, prowadzącej nielegalny hazard. Zyski grupy szacuje się na niemal 240 milionów złotych. W postępowaniu występuje kilkudziesięciu podejrzanych. Prokurator referent, który ma zostać odwołany przeszedł szkolenie z zakresu przestępczości hazardowej prowadzone w 2021 roku przez KSSIP, a zatem ma merytoryczne przygotowanie do jego prowadzenia. Dotychczas śledztwo obejmuje 631 tomów.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Prokuratura Krajowa #Adam Bodnar #bezprawie Tuska

gb,dm