Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

„Widać bunt Europy Środkowej”. Politycy PiS komentują wyniki głosowania ws. zmiany traktatów

"Projekt Nowego Traktatu ledwo przeszedł. Widać bunt Europy środkowej. To dobry znak na kolejne etapy prac", "Ciemne chmury nad Europą!", "To czarny dzień dla przyszłości europejskiej demokracji i niezależności państw członkowskich". W taki sposób europosłowie PiS skomentowali na portalu X wynik głosowania w PE ws. zmiany unijnych traktatów.

Zmiana unijnych traktatów - politycy PiS komentują wynik głosowania
Zmiana unijnych traktatów - politycy PiS komentują wynik głosowania
Filip Blazejowski - Gazeta Polska, twitter.com/screen/

291 głosów "za", 274 "przeciw" , 44 osoby wstrzymały się od głosu - tak przedstawiają się wyniki dzisiejszego głosowania w PE nad szkodliwym dla suwerenności państw narodowych sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę unijnych traktatów.

Do tej decyzji PE odnieśli się na portalu X europosłowie PiS. 

"Projekt Nowego Traktatu ledwo przeszedł. Widać bunt Europy środkowej. To dobry znak na kolejne etapy prac. Budowanie świadomości społecznej w tej sprawie to nasza racja stanu. Na czele sprzeciwu stoją od początku parlamentarzyści z Polski"

– napisał europoseł Patryk Jaki.

Z kolei Anna Zalewska oceniła, że zmiany te oznaczają "ciemne chmury nad Europą". 

"Dobrze to już było i lepiej nie będzie. Czarny dzień dla przyszłości europejskiej demokracji i niezależności państw członkowskich"

– napisała Beata Mazurek.

Marcin Romanowski zwrócił uwagę, że "budowa IV Rzeszy Europejskiej wchodzi w decydującą fazę, a w tym czasie nowa większość mami Polaków odgrzewając ideologiczne spory o in vitro i unika przyjęcia uchwały sprzeciwiającej się centralizacji UE".  Wskazał, że "potrzebujemy pilnej debaty nie czy, ale jak obronić polską suwerenność". 

Zmiana traktatów - czego dotyczy?

Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

 



Źródło: twitter.com, niezalezna.pl, PAP

#Parlament Europejski #wybory 2023 #zmiana traktatów #Unia Europejska

Mateusz Mol