"Projekt Nowego Traktatu ledwo przeszedł. Widać bunt Europy środkowej. To dobry znak na kolejne etapy prac", "Ciemne chmury nad Europą!", "To czarny dzień dla przyszłości europejskiej demokracji i niezależności państw członkowskich". W taki sposób europosłowie PiS skomentowali na portalu X wynik głosowania w PE ws. zmiany unijnych traktatów.
291 głosów "za", 274 "przeciw" , 44 osoby wstrzymały się od głosu - tak przedstawiają się wyniki dzisiejszego głosowania w PE nad szkodliwym dla suwerenności państw narodowych sprawozdaniem Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) PE, zalecającym zmianę unijnych traktatów.
Do tej decyzji PE odnieśli się na portalu X europosłowie PiS.
"Projekt Nowego Traktatu ledwo przeszedł. Widać bunt Europy środkowej. To dobry znak na kolejne etapy prac. Budowanie świadomości społecznej w tej sprawie to nasza racja stanu. Na czele sprzeciwu stoją od początku parlamentarzyści z Polski"
"Dobrze to już było i lepiej nie będzie. Czarny dzień dla przyszłości europejskiej demokracji i niezależności państw członkowskich"
Projekt Nowego Traktatu ledwo przeszedł. Widać bunt Europy środkowej. To dobry znak na kolejne etapy prac. Budowanie świadomości społecznej w tej sprawie to nasza racja stanu. Na czele sprzeciwu stoją od początku parlamentarzyści z Polski 🇵🇱 https://t.co/EqCqlMGRSl pic.twitter.com/0SMQbnWg6p
— Patryk Jaki - MEP (@PatrykJaki) November 22, 2023
Parlament Europejski dał zielone światło dla zmian traktatów UE!
— Anna Zalewska 🇵🇱 (@AnnaZalewskaMEP) November 22, 2023
291 europosłów poparło plan federalizacji UE i ograniczenia suwerenności państw członkowskich!
274 europosłów było przeciw.
Ciemne chmury nad Europą! pic.twitter.com/siHNrnCrno
Niestety PE przyjął wnioski ws. zmian traktatów.
— Beata Mazurek (@beatamk) November 22, 2023
W głosowaniu udział wzięło 609 posłów.
Za głosowało 291
przeciw 274
wstrzymało się 44
Dobrze to już było i lepiej nie będzie. Czarny dzień dla przyszłości europejskiej demokracji i niezależności państw członkowskich. pic.twitter.com/C8ayojglbx
Parlament Europejski przyjął wnioski ws. zmian w traktatach odbierających suwerenność państwom członkowskim. Budowa IV Rzeszy Europejskiej wchodzi w decydującą fazę, a w tym czasie nowa większość mami Polaków odgrzewając ideologiczne spory o in vitro i unika przyjęcia uchwały…
— Marcin Romanowski (@MarRomanowski) November 22, 2023
Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.