Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Gronkiewicz-Waltz szukała argumentu przeciwko CPK. Znalazła, ale internauci szybko sprowadzili ją na ziemię

Opozycja próbuje znaleźć argumenty, które zakwestionują kontynuację budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, a tymczasem była wiceprzewodnicząca PO, Hanna Gronkiewicz-Waltz, stwierdziła na Twitterze, że "nigdzie na świecie nie buduje się już dużych lotnisk, bo to się nie opłaca". Internauci podali szybko garść przykładów, że jednak sprawy wyglądają nieco inaczej.

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest solą w oku zmierzającej po władzę opozycji, która na każdym kroku podkreśla, że inwestycja powinna być zatrzymana. Wśród argumentów wymienia się domniemaną nierentowność inwestycji i "megalomanię".

Spora część komentatorów oraz polityków Zjednoczonej Prawicy wskazuje, że projekt jest prawdziwym oknem na świat i inwestycją na miarę państwa dążącego do mocnej pozycji w Europie. Szczególnie szerokie perspektywy wiąże się z lotniczym ruchem cargo.

- Obecnie, większość tego typu transportu na potrzeby Polski, naszej gospodarki jest obsługiwane przez lotniska głównie niemieckie. To powoduje, że w Niemczech towary z Polski i do Polski przekraczają unijną opłatę celną, więc te pieniądze płyną do niemieckiego, a nie polskiego budżetu. W perspektywie 30 lat, przesunięcie obsługi tych towarów do Polski to będzie 200 mld złotych więcej w budżecie Polski z tytułu cła i VAT. To jest ten główny dla Polski zysk z CPK

–  twierdzi Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Konkretne liczby i prognozy nie przekonują jednak polityków opozycji. Hanna Gronkiewicz-Waltz, była prezydent Warszawy i była wiceprzewodnicząca PO, komentuje to słowami: "Nigdzie na świecie nie buduje się już wielkich lotnisk, bo się nie opłaca. Koniec kropka". 

Pod jej wpisem na Twitterze pojawiło się komentarzy, że jednak nie jest tak, jak mówi. 

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#cpk #Hanna Gronkiewicz Waltz

md