Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Bezpłatna pomoc medyczna za granicą? Sprawdź, co musisz wiedzieć o EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia korzystanie z taniej opieki medycznej za granicą, jednakże tylko w państwowych placówkach medycznych. Karta ta obejmuje podstawową opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), takich jak Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Po brexicie, osoby posiadające EKUZ mogą nadal korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w czasie tymczasowego pobytu na dotychczasowych zasadach.

Jak wyrobić kartę EKUZ? Sprawdź więcej informacji na ten temat w naszym poradniku
Jak wyrobić kartę EKUZ? Sprawdź więcej informacji na ten temat w naszym poradniku
Zdjęcie autorstwa Los Muertos Crew z Pexels

EKUZ działa wyłącznie w państwowych placówkach medycznych. Podstawowe świadczenia zdrowotne, które lekarz uzna za niezbędne z medycznego punktu widzenia, są dostępne dla posiadaczy EKUZ podczas pobytu w państwie członkowskim UE/EOG. Warto jednak pamiętać, że rodzaj i zakres świadczeń, które pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), zależą od kryteriów obowiązujących w danym kraju. Niektóre świadczenia, które są bezpłatne w Polsce, mogą być płatne za granicą.

Na przykład we Włoszech osoby posiadające EKUZ mają prawo do tych samych świadczeń, jakie przysługują obywatelom Włoch w publicznej służbie zdrowia. Niemniej jednak, niektóre świadczenia we Włoszech są płatne, np. wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, wizyta u specjalisty, leczenie stomatologiczne itp. W Niemczech również istnieją pewne odpłatności za świadczenia, takie jak pobyt w szpitalu, leki na receptę itp. Podobne zasady obowiązują również w innych krajach, takich jak Hiszpania, Malta i Norwegia.

EKUZ w Niemczech

Wśród płatnych świadczeń w Niemczech jest pobyt w szpitalu – ok. 10 euro za dzień. Jeśli w ciągu roku łączna długość pobytów w szpitalu przekroczy 28 dni, pacjent zostaje zwolniony z dalszych opłat dziennych. Za świadczenia ponadstandardowe w szpitalu (np. pokój jednoosobowy, leczenie przez ordynatora) pacjent płaci we własnym zakresie. Odpłatność za leki i materiały opatrunkowe na receptę wynosi 10 proc. ceny, ale nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. Odpłatność za środki lecznicze wynosi 10 proc. ceny i 10 euro za wypisanie środka leczniczego. Koszty leków bez recepty, takich jak środki przeciwbólowe lub syrop na kaszel, pacjent pokrywa w całości. Z opłat są zwolnione dzieci i młodzież do 18 lat oraz kobiety w ciąży.

Do transportu do szpitala na terytorium Niemiec obowiązuje dopłata w wysokości 10 proc., wynosząca nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro. W sytuacjach zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna, że wymaga tego stan zdrowia pacjenta, transport jest bezpłatny.

EKUZ w Hiszpanii

W Hiszpanii leczenie w publicznych zakładach opieki zdrowotnej lub w szpitalach jest darmowe. Darmowy jest także transport na obszarze kraju – jeśli był niezbędny i został zalecony przez lekarza. Obowiązuje za to pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Płatne są także leki. Jeśli są refundowane, pacjent pokrywa od 40 proc. do 60 proc. ich ceny, a emeryci od 10 proc. do 60 proc. ich ceny.

EKUZ w Norwegii

Z opłat za świadczenia i leki zwolnione są dzieci do 16 lat w Norwegii – z wyjątkiem opłat za materiały medyczne użyte w trakcie leczenia. Płatne świadczenia w Norwegii obowiązują za m.in. wizytę u lekarza pierwszego kontaktu (152 koron norweskich - 1 korona to około 0,38 zł), poradę specjalisty (ze skierowaniem 320 koron norweskich, bez skierowania 490 koron norweskich), leczenie stomatologiczne (płatne w 100 proc.). Leczenie stacjonarne w szpitalu jest bezpłatne. Transport pogotowia ratunkowego w nagłych przypadkach jest bezpłatny, w pozostałych naliczana jest zryczałtowana opłata w wysokości 133 koron norweskich za przejazd w jedną stronę.

Warto zauważyć, że EKUZ nie obejmuje zwykle kosztów akcji ratunkowych ani kosztów powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Dlatego też zaleca się rozważenie dodatkowego ubezpieczenia komercyjnego, zwłaszcza w przypadku uprawiania sportów wiążących się z ryzykiem wypadku.

Ile kosztuje karta EKUZ

Wydanie karty EKUZ jest bezpłatne, a jej posiadanie umożliwia pacjentom korzystanie z podstawowej opieki medycznej w innych krajach UE/EOG. Jednakże, przed podróżą za granicę z EKUZ zaleca się zapoznanie z zasadami korzystania z karty oraz ewentualnym dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wydanie karty EKUZ jest darmowe.

Jak wyrobić kartę EKUZ? Sprawdź więcej informacji na ten temat w naszym poradniku

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, pacjent.gov.pl

#karta EKUZ #koszty leczenia za granicą #koszty leczenia #EKUZ #jak wyrobić EKUZ? #ile kosztuje EKUZ?

MaŁu