Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał orzeczenie, zgodnie z którym EKUZ uprawnia do niezbędnych świadczeń medycznych tylko do momentu zakończenia pobytu w danym kraju. Nie obejmuje ona refundacji planowanych zabiegów.
Sprawa, przytoczona na łamach „Rzeczpospolitej” dotyczy, dotyczy kobiety, której Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) odmówił sfinansowania operacji. Kobieta przyjechała do Polski z Wielkiej Brytanii i zgłosiła się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu złego samopoczucia. Po badaniach lekarz skierował ją w trybie pilnym do szpitala, gdzie stwierdzono konieczność operacji. Mimo skierowania, operację przeprowadzono w trybie nagłym ze względu na zagrożenie życia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał skargę pacjentki za zasadną, podkreślając, że fakt zakwalifikowania zabiegu jako planowego nie wyklucza zastosowania przepisów dotyczących EKUZ.
Wskazano w tym kontekście na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którym klasyfikacja zabiegu jako planowego nie wyklucza możliwości korzystania z przepisów art. 19 rozporządzenia nr 883/2004.
Zgodnie z powyższym warto pamiętać, że EKUZ obejmuje jedynie niezbędne świadczenia medyczne w nagłych przypadkach, a nie planowane zabiegi, a czas trwania pobytu za granicą może mieć wpływ na dostępność świadczeń.
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.
EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości.
Karta EKUZ potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to:
Jeżeli nie jesteś obywatelem państwa członkowskiego UE, to nie możesz skorzystać z bezpłatnego leczenia na EKUZ w następujących krajach:
Należy pamiętać, że EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w Twoim stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego.
Korzystając z EKUZ za granicą pamiętaj, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z przepisów państwa pobytu na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie. Jeżeli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, również poniesiesz takie koszty.
EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny. Każdy jej członek otrzymuje swoją kartę, także dziecko. EKUZ jest ważna z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica.