Ryszard Petru planuje swój wielki come-back do polskiej polityki. Jego poprzednia kadencja w sejmowych ławach obfitowała w różnego rodzaju lapsusy i wpadki, które stały się symbolem rozpoznawczym ekonomisty z Wrocławia. Teraz Petru postanowił podzielić się swoimi przemyśleniami na temat gospodarki i znów jest o nim głośno.
Ryszard Petru w 2015 r. założył partię Nowoczesna i stojąc na jej czele, jeszcze w tym samym roku, wprowadził ją do Sejmu. Kadencja wrocławskiego ekonomisty była bardzo barwna i obfitowała przede wszystkim w liczne lapsusy i wpadki, które łatwo niosły się w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Akcje Ryszarda Petru spadały, a w konsekwencji w 2017 r. stracił pozycję lidera w partii, którą zakładał. Uczeń i asystent Leszka Balcerowicza próbował różnych inicjatyw, które nie zagościły na długo na polskiej scenie politycznej.
W 2021 r. założył think tank Instytut Myśli Liberalnej i w ostatnich tygodniach coraz głośniej mówi się o jego powrocie do polskiej polityki.
Petru przedstawił właśnie na Twitterze jeden ze swoich ekonomicznych pomysłów i znów jest o nim głośno. Zamysł Petru dość mocno przypomina to, co działo się w pierwszych latach po transformacji ustrojowej, kiedy państwowymi finansami kierował Balcerowicz.
"Najprostszym i najbardziej potrzebnym gospodarce źródłem dodatkowych przychodów byłaby prywatyzacja pseudo strategicznych firm: Orlenu, PKO BP, Pekao SA, czy firm energetycznych. Przychody z prywatyzacji obniżyłyby poziom długu, nie mogłyby być jednak przeznaczone na wydatki bieżące. Z tego źródła możnaby pozyskać ponad 100 mld zł"
- napisał szef Instytutu Myśli Liberalnej.
Najprostszym i najbardziej potrzebnym gospodarce źródłem dodatkowych przychodów byłaby prywatyzacja pseudo strategicznych firm: Orlenu, PKO BP, Pekao SA, czy firm energetycznych.
— Ryszard Petru (@RyszardPetru) May 19, 2023
Przychody z prywatyzacji obniżyłyby poziom długu, nie mogłyby być jednak przeznaczone na wydatki…
Pojawiło się wiele komentarzy, że w dobie kryzysu energetycznego i wojny na Ukrainie, głównym admiratorem takiego pomysłu może stać się przede wszystkim Władimir Putin.
Ja chyba nawet wiem, kto by chciał kupić nasze aktywa energetyczne.
— Jakub Wiech (@jakubwiech) May 19, 2023
Panie Ryszardzie, myślę, że to świetny pomysł, ale nie ma co się spieszyć za bardzo. Moglibyśmy zrobić to zaraz po Francji i Niemczech. Gdyby oni sprzedali udziały EDF, Commerzbanku, Thalesie, Orange czy TMobile to możemy rozważyć.
— Marian Baczał 🇵🇱🇱🇦 (@marian_baczal) May 19, 2023
Gratuluje pomysłu.🤦🤦🤦 Ten schemat został przetestowany w Warszawie przy skandalicznej prywatyzacji SPEC. Oddajemy najlepsze spółki, często monopolistów w zarząd zachodnich korporacji. A potem zdziwienie ze nic nie mamy do powiedzenia we własnym kraju…
— Grzegorz Pietruczuk (@GPietruczuk) May 19, 2023
Jeśli pisze to pan dlatego, że czuje na karku oddech młodych radykałów pokroju Michała Przybylaka, proszę mrugnąć, dać nam jakiś znak.
— Bartosz Grzesiowski (@bargrz) May 19, 2023
Już to przerabialiśmy. Efekt? 20% bezrobocia, recesja, rozbicie struktury społecznej, ograniczenie potencjału rozwojowego, gospodarczy rozbiór Polski. Teraz by nas wykupiły Emiraty, Saudowie, Rosjanie itd.
— D. Rałbowski (@D_Ralbowski) May 19, 2023
😠Ostrzegałem! Kolejna osoba z elit opozycji kwestionuje istnienie Polskiego 🇵🇱 sektora energetycznego. To niebezpieczne dla naszego bezpieczeństwa i niezależności! 🚫🔌 Musimy chronić naszą energię! 💪💡 https://t.co/mZPECxZ2b7
— Robert Zawadzki✝️🇵🇱 (@RSZawadzki) May 19, 2023
Normalnie łzy wzruszenia w oczach Balcerowicza i Lewandowskiego. https://t.co/qSVcC6dKA5 pic.twitter.com/vnaXEkhnNr
— Wojciech Prokopczyk (@wprokopc) May 19, 2023
Doradca gospodarczy Koalicji Obywatelskiej sugeruje wyprzedaż strategicznych spółek energetycznych?
— Oskar (@Szafarowicz2001) May 19, 2023
Władimir na Kremlu lubi to 😵💫😳🙄 https://t.co/2FNsHy4yYg
Ryszard Petru chyba jednak nie będzie kandydatem do Senatu popieranym przez Pakt Senacki :) https://t.co/YHAoWMJfiw
— Łukasz Pawłowski (@LukasPawlowski) May 19, 2023
Ryszard Petru uważa, że firmy energetyczne i Orlen to są – uwaga – firmy "pseudo strategiczne".
— Łukasz Garczewski (@lgarczewski) May 19, 2023
Tytan umysłu. 🤦♂️
Panie @RyszardPetru, tak zupełnie przy okazji, wyrazy z przedrostkiem "pseudo-", jak "pseudostrategiczny", piszemy w języku polskim łącznie. https://t.co/EEMuOeRCjf
Sprywatyzowanie w czasie wojny i kryzysu wszystkich strategicznie istotnych spółek skarbu państwa za dwuipółkrotność tegorocznego zysku samego Orlenu to nowatorski, błyskotliwy i wart namysłu pomysł. https://t.co/dkrz5Day1P
— Jakub Dymek (@jakub_dymek) May 19, 2023