Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

​W Sejmie uczczono wicemarszałka Henryka Bąka

Dziś w Sejmie uroczyście otwarto wystawę poświęconą Henrykowi Bąkowi działaczowi antykomunistycznego ruchu ludowego, więźniowi reżimu stalinowskiego, wicemarszałkowi sejmu w latach 1991 – 1993. – To był jeden z nielicznych przykładów ludzi którym uda

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Dziś w Sejmie uroczyście otwarto wystawę poświęconą Henrykowi Bąkowi działaczowi antykomunistycznego ruchu ludowego, więźniowi reżimu stalinowskiego, wicemarszałkowi sejmu w latach 1991 – 1993. – To był jeden z nielicznych przykładów ludzi którym udało się przez ten trudny dla Polski czas 1945 – 1989 przejść z podniesioną głową - mówił dziś Jarosław Kaczyński.

Na dzisiejszej uroczystości poświęconej wicemarszałkowi Henrykowi Bąkowi zorganizowanej przez PiS przybyli zaproszeni goście z całej Polski. Nie zabrakło działaczy lokalnych, rodziny wicemarszałka w tym m.in. córka Marzena Bąk-Owczarek, a także jego współpracownicy w tym żołnierze Polskiej Szturmówki Chłopskiej.

Otwarciu wystawy towarzyszyła, konferencja naukowa w czasie, której prelegenci podkreślali dorobek Henryka Bąka. Prof. Jan Żaryn przedstawił jego działalność  w latach 1945- 1957. Henryk Bąk za założenie i kierowanie Polską Szturmówką Chłopską został czterokrotnie skazany na karę śmierci. Objęty amnestią więzienie opuścił 31 lipca 1957. Mimo to nadal działał na rzecz opozycji antykomunistycznej a także dla dobra społeczności lokalnej w rodzinnym Lisewie.

W latach 80-tych angażuje się w tworzenie i działalność „Solidarności”. Internowany w stanie wojennym. Po 1989 r. po próbie scalenia wielu nurtów PSL-u staje na czele PSL mikołajczykowskiego. W sądzie walczy również o prawo do nazwy PSL i znaku partii którą jest czterolistna koniczyna, a także do majątku partii zagrabionego przez komunistów.

Cały artykuł w jutrzejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Jacek Liziniewicz