Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polska pomoc dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Od zakwaterowania, po pracę i opiekę medyczną

Urząd do Spraw Cudzoziemców na specjalnej stronie internetowej dot. pomocy dla uchodźców informuje w czterech językach: ukraińskim, rosyjskim, polskim i angielskim, że każdy, kto ucieka przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie zostanie wpuszczony do Polski. Zniesiono też wiele ograniczeń związanych z przedłużeniem wiz dla przebywających w Polsce obywateli Ukrainy oraz uruchomiono specjalną infolinię.

Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

Wskutek rosyjskiej napaści na Ukrainę na polsko-ukraińskiej granicy pojawia się coraz więcej uchodźców. Obecnie są to praktycznie wyłącznie kobiety i dzieci, ponieważ mężczyźni do 60 roku życia na podstawie przepisów o stanie wojny muszą pozostać w kraju. 

Uchodźcy nie napotykają żadnych problemów ze strony polskich władz, które zawczasu przygotowały odpowiednie procedury na tę spodziewaną przecież okoliczność. Decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. Uruchomiono m.in. specjalne punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła się do wojewódzkich i powiatowych Urzędów Pracy, aby wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w urzędach pracy rozpatrywać priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki. Straż Graniczna informuje wszystkich wjeżdżających do Polski uchodźców z terenu Ukrainy o możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową.

W tyle nie pozostają też pracodawcy, którzy zadeklarowali wsparcie w organizacji przyjazdów Ukraińców do Polski. Chodzi zarówno o rodziny osób już pracujących w Polsce, jak i uchodźców.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podał w ulotkach, które otrzymuje każda osoba przekraczająca granicę, adresy punktów recepcyjnych. Jest w nich także numer specjalnej infolinii (+48 47 721 75 75) oraz adres strony internetowej (www.ua.gov.pl) przygotowanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców.

Urząd wyjaśnia, że jeżeli po przekroczeniu granicy nie ma się zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, należy udać się do najbliższego punktu recepcyjnego. Ich adresy są również na stronie - razem z linkiem, dzięki któremu ich lokalizacja wyświetla się w Google Maps.

"W punkcie recepcyjnym otrzymasz więcej informacji na temat pobytu w Polsce, zapewnimy Ci tymczasowe zakwaterowanie w Polsce, otrzymasz ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek" - przekazuje UdSC.

Urząd wyjaśnia, że obywatel Ukrainy do Polski może wjechać na podstawie: paszportu w ramach ruchu bezwizowego, wizy krajowej lub wizy Schengen wydanej przez polski organ, wizy lub dokumentu pobytowego wydanych przez inne państwo Schengen, posiadanego zezwolenia na pobyt, a także na podstawie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego na polskim przejściu granicznym lub zgody komendanta Straży Granicznej.

Legalny pobyt Ukraińców, którzy wjechali na podstawie paszportu lub dokumentu wydanego przez inne państwo Schengen, trwa 90 dni. W przypadku wizy wydanej przez polski organ taki pobyt jest legalny zgodnie z terminem jej ważności i okresem pobytu, który w niej wskazano. "Po upływie pobytu na podstawie wizy krajowej można kontynuować bez wyjazdu pobyt w ramach ruchu bezwizowego do 90 dni z paszportem biometrycznym" - zaznacza UdSC. Zgoda komendanta SG umożliwi natomiast legalne przebywanie w Polsce przez 15 dni.

"Jeśli zechcesz przedłużyć swój legalny pobyt, możesz przed jego upływem złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub w razie spełnienia przesłanek o udzielenie zezwolenia na pobyt stały. Takie wnioski składa się w urzędzie wojewódzkim, właściwym ze względu na miejsce pobytu. Szczegóły znajdują się na naszej stronie internetowej: www.gov.pl/udsc, zakładki: załatw sprawę, cudzoziemcy, obywatele państw trzecich"

- tłumaczy Urząd.

Osiem punktów recepcyjnych zostało przygotowanych przez wojewodę lubelskiego i wojewodę podkarpacką w okolicy polsko-ukraińskich przejść granicznych, a dziewiąty jest przy dworcu kolejowym w Przemyślu.

Osoby przekraczające granicę zostały zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny i okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19.


Według danych Straży Granicznej do Polski przez granicę z Ukrainą w czwartek wjechało 29 tysięcy osób wobec niecałych 19 tysięcy w środę. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker tłumaczył w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia, że większość Ukraińców jedzie do swoich rodzin lub znajomych albo w Polsce, albo w innym kraju UE. Do punktów na ten moment trafia niewielki procent uchodźców z Ukrainy. SG podała, że wnioski uchodźcze złożyło w czwartek 15 osób.

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

po