Polski Ład przewiduje wprowadzenie emerytur bez podatku do kwoty 2500 zł już od 1 stycznia 2022 roku. W przyszłym roku świadczenia emerytów zostaną poddane jednocześnie rekordowo wysokiej waloryzacji. Ile dokładnie zyskają polscy emeryci? Czy ktoś straci?
1 października podatkowe ustawy Polskiego Ładu zostały uchwalone przez Sejm. Nowelizacja prawa podatkowego przewiduje wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Na zmianach ma zyskać 90 procent polskich emerytów i rencistów, zaś 65 procent z nich w ogóle nie zapłaci podatku. Przedstawiciele rządu podkreślają, że wprowadzane zmiany będą korzystne dla przeszło 8 milionów polskich seniorów.
Od 1 stycznia 2022 roku te osoby, które pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe w wysokości do 2500 złotych brutto, w ogóle nie zapłacą podatku PIT. Ich portfele powiększą się o wysokość daniny, która przestanie być potrącana.
Przy emeryturze w kwocie 2500 złotych brutto będzie to dodatkowe 2250 złotych rocznie. Warto jednak zaznaczyć, że na nowelizacji przepisów podatkowych skorzystają także emeryci pobierający wyższe świadczenia, gdyż zapłacą podatek wyłącznie od kwoty przekraczającej 2500 złotych brutto. Ministerstwo rodziny przygotowało symulację, która wskazuje, że przy emeryturze w wysokości 3500 złotych brutto seniorzy zyskają 1320 złotych w skali roku.
Zmiana będzie neutralna dla osób, które otrzymują świadczenie wynoszące mniej niż 1000 złotych netto. Na Polskim Ładzie zyskają zaś wszyscy emeryci i renciści, których świadczenia mieszczą się w przedziale 1000 - 4500 złotych netto. Co z osobami, które otrzymują wyższe kwoty? Ci seniorzy muszą liczyć się z tym, że ich świadczenie ulegnie zmniejszeniu. Wynika to z tego, iż od 2022 roku będzie potrącana pełna, 9-cioprocentowa składka zdrowotna.
W 2022 roku emerytów czeka także rekordowo wysoka waloryzacja świadczeń. Minister Marlena Maląg w wywiadzie dla TVP Info zapowiedziała, że wskaźnik waloryzacji wyniesie około 5,5 proc. Emeryci otrzymujący świadczenie w minimalnej wysokości zyskaliby wówczas aż 100 złotych brutto (podwyżka z 1250 na 1350).
W ślad za podwyżką minimalnej emerytury wzrośnie także wypłacana seniorom "trzynastka". W przyszłym roku emeryci uzyskujący świadczenia niższe od 2 387 złotych miesięcznie, otrzymają "trzynastkę" w kwocie 1228,5 złotych. W przypadku wyższych świadczeń "trzynastka" wynosiła będzie 999,5 złotych z powodu konieczności odliczenia 9-cioprocentowej składki zdrowotnej i podatku 17%.