Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Europejska ma się zająć Polską, a szczególnie nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Sytuację w naszym kraju na posiedzeniu kolegium Komisji Europejskiej nakreśli Frans Timmermans. Wcześniej Komisja informowała, że ma zamiar przyjrzeć się nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym w kontekście procedury ochrony praworządności, którą wdrożono wobec Polski.
Jak już informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl, strona polska skierowała już do Komisji Europejskiej oficjalną odpowiedź, w której szczegółowo nakreśla sytuację w kraju oraz informuje na temat prac nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
Tymczasem, choć nad ustawą cały czas pracuje jeszcze Senat, komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muižnieks ostro skrytykował proponowane zmiany. Z kolei Komisja Wenecka z wydaniem oficjalnego stanowiska w tej sprawie poczeka na zakończenie prac legislacyjnych.
Zgodnie z unijnymi przepisami, jeśli tylko Komisja Europejska będzie miała jakieś zastrzeżenia, przekaże Polce swoje zalecenia z określonym czasem na ich realizację.
Podczas gdy Komisja Europejska tak wnikliwie bada kwestie praworządności w Polsce nie czekając nawet na realizację zapowiadanych przez rząd postulatów,
przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz chwalił praworządność w Turcji... tuż po zamachu stanu.
„Cieszę się, że dzisiaj rano Turcja wróciła do praworządności” - napisał na swoim koncie na Twitterze przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.
Nie umknęło to uwadze polskich internautów.
„Zwolnienie ponad 2700 sędziów to w Turcji walka o demokrację. W Polsce Andrzej Duda nie zaprzysiągł trzech i afera na całą Europę”
- podsumował jeden z nich.
CZYTAJ WIĘCEJ: Schulz cieszy się z praworządności w Turcji. O Polsce opowiadał, że doszło tu do zamachu stanu
Źródło: niezalezna.pl,ec.europa.eu
#Unia Europejska #Komisja Europejska #Trybunał Konstytucyjny #TK
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz