Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Tomasz Łysiak dla Niezależna.pl: Z lotu ptaka na zniszczoną Polskę

Raport o stratach wojennych ma dwa oczywiste wymiary. Ten konkretny, finansowy, związany z reparacjami i olbrzymią sumą, która jest wynikiem oszacowań. Ale także ten drugi – naukowo historyczny. Mający również walor otwierający kategorię moralnych ocen i refleksji.

Zniszczona Warszawa w czasie II wojny światowej
Zniszczona Warszawa w czasie II wojny światowej
fot. M.Świerczyński - Stanisław Jankowski, Adolf Ciborowski "Warszawa 1945 i dziś" Wydawnictwo Interpress, 1971

Większość komentarzy dotyczących raportu, skupia się wokół spraw politycznych – choćby tego, czy Niemcy podejdą do raportu w sposób otwarty i stawią czoła wyzwaniu, które ten raport stanowi. Jednym słowem, czy przyjmą na siebie odpowiedzialność i postanowią zadośćuczynić państwu i narodowi polskiemu przez spłatę zobowiązań wynikających ze zniszczeń, jakich dokonali. Na tym polu przecież – poza kwestią interpretacji dokumentów, uchwał, not etc. w kontekście czysto prawnych możliwości dochodzenia roszczeń reparacyjnych – należy dokonać także zwykłego, czysto praktycznego oglądu sprawy.

Morze ruin

Niemcy dokonali przecież olbrzymich zniszczeń, wycenianych w raporcie na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych. A jak zadośćuczynili? Czy w ogóle zadośćuczynili? To spojrzenie „z lotu ptaka” przywraca czasem pewne proporcje, uświadamia rzeczy zdawałoby się oczywiste, a jednak umykające, gdy zagłębiamy się w dyskurs dotyczący konkretnych rozwiązań i interpretacji.

Z lotu ptaka zobaczyć można czasem więcej i szerzej. To jak z owym filmem i zdjęciami lotniczymi wykonanymi z niemieckiego samolotu latającego nad zburzoną po Powstaniu Warszawskim stolicą Polski. Unosi się nad nieskończonym morzem ruin – zamordowanym, wymarłym miastem bez ludzi. Ptak drapieżny widzi czasem w gruzowiskach, w zakamarkach, pojedynczą ofiarę. O niej pamiętamy dopiero, gdy wzrok się wyostrzy. Gdy nasza pamięć się wyostrzy. Może temu pomagać fotografia – jakże ważny element raportu, będąca treścią drugiego tomu.

A właśnie w naszej pamięci, znowu uwrażliwionej, uświadomionej, ten raport będzie miał swoje miejsce i swój odcisk silny. Między innymi dzięki temu, że zbiera w jedną całość tyle różnych bolesnych zagadnień. I ta wartość pozostanie – ona też jest wymierna. Chociaż nie liczona w euro, ani w dolarach.

 



Źródło: niezalezna.pl

#reparacje

Tomasz Łysiak