"Data 15 lutego 1971 roku symbolizuje zwycięstwo Łodzi, kobiet, matek, włókniarek. To zakończenie strajku, który spowodował cofnięcie podwyżki cen żywności"– powiedział w poniedziałek w Łodzi prezes IPN Jarosław Szarek podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej protest.
Uroczystość dobyła się w miejscu, gdzie 50 lat temu rozpoczęły się pierwsze strajki, w ówczesnych zakładach im. Juliana Marchlewskiego, a w czasach fabrykanckiej Łodzi w koncernie Izaaka Poznańskiego. Teraz jest tu kompleks handlowo – rozrywkowy Manufaktura.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że właśnie tutaj, gdzie w lutym 1971 roku zaczynał się i kończył strajk łódzkich włókniarek, jest najlepsze miejsce, aby ludzie idący na zakupy czy do kina, przystanęli i przypomnieli sobie, komu, między innymi, zawdzięczają wolność słowa i swobodę ekonomiczną.
Łódzkie kobiety po zakończeniu strajku ufundowały sztandar, na którym wyszyto napis: "Matko Przenajświętsza dziękujemy za opiekę, 10-15 lutego 1971 roku". Dzisiaj my dziękujemy łódzkim kobietom, matkom, włókniarkom za ten protest
– podkreślił Szarek. Powiedział, że brutalnie stłumione przez komunistów protesty m.in. stoczniowców na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku – na skutek masowego strajku łódzkich włókniarek - zakończyły się jednak sukcesem.
Ta krew przelana na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, dzięki protestowi łódzkich kobiet, nie poszła na marne
– powiedział prezes IPN.
„Protest z lutego 1971 roku był zapomniany, ale to zmieniamy” – zapewnił. Szarek dodał, że kierując się logiką historii, bez grudnia 1970 roku i lutego 1971 roku nie byłoby m.in. zwycięstwa „Solidarności” z 1980 roku i zakończonego 10 lat po proteście włókniarek strajku łódzkich studentów w z lutego 1981 roku, który doprowadził do rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.