„Podczas piątkowych rozmów strona rządowa przedstawiała konfrontacyjną ofertę” – oceniono we wspólnym komunikacie ZNP i FZZ. - „Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku” – dodano. Na to oświadczenie związków nauczycieli zareagowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole. Nie może stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek” – podał resort edukacji.
„Konfrontacyjna oferta” wg. związków polega na „radykalnym zwiększeniu pensum (od 25 do 33 proc.), połączoną ze wzrostem średniego (czyli wirtualnego) wynagrodzenia do roku 2023 r.”
„Dotychczasowe propozycje rządu nie dają podstaw do odwołania strajku w ramach legalnie toczącego się sporu zbiorowego. Strajk rozpocznie się od 8 kwietnia 2019 roku” – głosi popołudniowy komunikat podpisany przez prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza i szefa Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ Sławomira Wittkowicza.
Oświatowa „Solidarność” również stwierdziła że nie zgadza się na propozycje rządowe.
„Pozostajemy w sporze do czasu podpisania porozumienia uwzględniającego dotychczas wynegocjowane postulaty. Krytycznie oceniamy piątkowe propozycje rządu” – oceniono.
Zapowiedź strajku skomentowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Stwierdzono, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole. Nie może też stanowić przyczyny zamknięcia tych placówek.
MEN podnosi, że dyrektor przedszkola lub szkoły ma obowiązek zapewnić dzieciom lub uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu na terenie placówki, a przystąpienie nauczycieli do strajku nie zwalnia go z tego obowiązku.
Zapewnienie opieki – jak wskazano – ma odbywać się zgodnie z planem pracy przedszkola lub szkoły, tj. z tygodniowym rozkładem zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w tym godzin pracy świetlicy, łącznie z zapewnieniem posiłku, jeżeli dziecko z niego korzysta.
MEN zauważa, że jeżeli dyrektor nie jest w stanie zorganizować opieki nad wszystkimi dziećmi czy uczniami, powinien zgłosić ten fakt organowi prowadzącemu. Organ prowadzący odpowiada za działalność przedszkola i szkoły i do jego zadań należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki.
„Organ prowadzący powinien monitorować sytuację i być przygotowany na podjęcie działań umożliwiających wywiązanie się z tych obowiązków”
– podkreśla MEN.