"Idea była taka, żeby po prostu bandyta przestał nosić togę. Nie może być tak, że oni są nadzwyczajną kastą" - powiedział poseł Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), gość Michała Rachonia w programie Woronicza 17 w TVP Info, na temat planowych zmian w polskim sądownictwie.
Gośćmi Michała Rachonia podczas niedzielnego wydania programu Woronicza 17 byli Dominik Tarczyński (europoseł PiS), Jacek Ozdoba (Solidarna Polska), Grzegorz Napieralski (KO), Anna Maria Żukowska (Lewica), Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta).
Poruszono kwestie ustawy dotyczącej budowy muru na granicy polsko-białoruskiej oraz zmian w polskim sądownictwie. Debatowano również nad tym, czy prawo unijne powinno mieć wyższość nad Konstytucją RP.
Grzegorz Napieralski (KO) zapytany o to, dlaczego w innych krajach, które nie zgadzają się na to, by narzucano im prawo unijne ponad krajowe, nie mówi się o wyjściu z Unii Europejskiej, odpowiedział:
"Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo wyjścia Polski z UE to ono jest realne. Chodzi o wypowiedzi i działania polityków partii rządzącej."
Prowadzący Michał Rachoń zwrócił się do posła KO z prośbą o wskazanie przykładu zachowań, przez które - jak twierdzi polityk - Polska może zostać "wypchnięta" z Unii Europejskiej.
Polityk opozycji w swojej odpowiedzi użył porównania Polski i sprawy rzekomego polexitu do brexitu.
"Pan minister [Patryk] Jaki tu w tym studio atakował ostro Unię Europejską i jej zachowania. Tak samo zaczynało się w Wielkiej Brytanii"
- powiedział Napieralski.
"Są łamane prawa człowieka. Takich wyroków nie widziałem nigdzie w Unii, dlatego ona zwraca nam uwagę."
- dodał.
Jak zauważył prowadzący Michał Rachoń, tylko względem Polski pojawiają się zarzuty w kwestii nierespektowania prawa unijnego.
Odpowiedzi na tę wypowiedź udzielił Dominik Tarczyński (PiS):
"Nikt nie występuje przeciwko UE, my nie zgadzamy się z lewactwem"
"Nie wyjdziemy z Unii Europejskiej, nikt nas z niej nie wypchnie"
- dodał
Do tematu odniósł się również Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja).
"Nie wszyscy wysłuchali orzeczenia. Tam nie ma niczego o polexicie. Trybunał orzekł, że prawo unijne jest sprzeczne z polską konstytucją. I to jest prawda. Unia uważa, że prawo unijne jest ważniejsze, a Polska, że polskie."
- powiedział.
W sobotę wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przedstawił założenia nowych zmian w sądownictwie, przygotowywanych przez PiS.
W rozmowie na antenie radia RMF FM, Jarosław Kaczyński wyjaśnił kilka kwestii, które mają ulec zmianie w polskich sądach. Pytany o wymiar sprawiedliwości i sprawę Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, wicepremier odparł, iż komitet, którego jest przewodniczącym, zatwierdził projekt zmian w sądownictwie "wiele miesięcy temu, kiedy nie było jeszcze sporu".
"To jest część Polskiego Ładu. To zostanie wprowadzone bardzo niedługo"
- powiedział.
Zdaniem prezesa PiS, "trzeba opanować tę anarchię, która panuje dzisiaj w polskich sądach".
"I trzeba zlikwidować te instytucje, które całkowicie się nie sprawdziły, a Izba Dyscyplinarna się nie sprawdziła"
- podkreślił
Podczas porannej rozmowy w programie Woronicza 17, wiceminister klimatu, Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) odniósł się do planowych zmian w polskim sądownictwie słowami:
"Sędzia to nie jest święta krowa. Idea była taka, żeby bandyta przestał nosić togę. (...) Nie może być tak, że oni są nadzwyczajną kastą."
Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta) wspomniał o stanowisku prezydenta w tej kwestii:
"Dla pana prezydenta Andrzeja Dudy najważniejsze jest to, żeby zmniejszyć przewlekłość postępowań, żeby obywatel czuł bliskość z sądem i że został dobrze osądzony. My w Kancelarii Prezydenta pracujemy nad ustawą o sędziach pokoju razem z przewodniczącym Pawłem Kukizem. W środę będziemy mieć kolejne posiedzenie, prace są na finiszu i mamy nadzieję, że w najbliższych tygodniach zostaną upublicznione ustawy, które na pewno pomogą w walce z przewlekłością spraw i z dobrodziejstwem wymiaru sprawiedliwości."