Opinia rzecznika TSUE nie tylko narusza traktaty, ale jest także rażąco sprzeczna z naszą Ustawą Zasadniczą. Ona nie mieści się w żadnych ramach traktatowych - takimi słowami poseł Jan Mosiński (PiS) skomentował w rozmowie z portalem Niezalezna.pl ocenę rzecznika generalnego TSUE. Eurourzędnik stwierdził, że należy oddalić skargi wniesione przez Węgry i Polskę, które dotyczą uzależnienia wypłat unijnych środków od przestrzegania zasad państwa prawnego.
Aby możliwe było zastosowanie mechanizmu warunkowości, uzależniającego wypłatę unijnych środków od przestrzegania przez kraj członkowski zasad praworządności, Komisja Europejska musiała czekać na rozpatrzenie skarg przez TSUE.
W marcu br. dwa państwa członkowskie UE - Polska i Węgry - złożyły do TSUE skargę na wspomniany mechanizm warunkowości.
Dziś w swojej opinii rzecznik generalny TSUE, Manuel Campos Sanchez-Bordona stwierdził, że "należy oddalić skargi Polski i Węgier na system warunkowości".
"W ocenie rzecznika generalnego mechanizm rozporządzenia jest podobny do innych instrumentów warunkowości finansowej i wykonywania budżetu istniejących w rozmaitych dziedzinach prawa Unii, nie zaś do mechanizmu art. 7 TUE"
- czytamy w komunikacie TSUE.
⚖️#TSUE AG M. Campos Sánchez-Bordona: należy oddalić skargi #Polska i #Węgry na mechanizm warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego (C-156/21 i C-157/21) #Praworządność pic.twitter.com/B6mbYoaDIt
— Ireneusz Kolowca (@IreneuszKolowca) December 2, 2021
Należy zaznaczyć, że opinia rzecznika generalnego nie jest jednoznaczna z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE.
Podczas rozmowy z posłem Janem Mosińskim (PiS) portal Niezalezna.pl poprosił o komentarz do treści opublikowanego w czwartek komunikatu sądu unijnego.
- To jest na chwilę obecną stanowisko rzecznika generalnego, a nie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ale to też pokazuje niestety, że mamy w strukturach unijnych takie trendy pewnych koncepcji narzucania państwom, które weszły do Unii Europejskich w największym jej poszerzeniu – w 2004 roku. Można mówić również o narzucaniu pewnej woli interpretacji traktatów przez tych urzędników – takich jak rzecznik generalny
- powiedział Jan Mosiński.
Zdaniem posła PiS opinia rzecznika generalnego TSUE narusza traktaty UE, a tym samym jest rażąco sprzeczna z treścią Konstytucji RP.
- Opinia rzecznika TSUE nie tylko narusza traktaty, ale jest także rażąco sprzeczna z naszą Ustawą Zasadniczą. Ta opinia nie mieści się w żadnych ramach traktatowych, to jest koncepcja na zasadzie mieszanki Timmermansa i Spinellego w jednym – czyli koktajl bardzo wybuchowy, a tym samym szkodzący spójności i solidarności Unii Europejskiej
- ocenił polityk.
Według Jana Mosińskiego, TSUE powinien przyjąć zastrzeżenia Polski oraz Węgier.
- Uważamy, że TSUE powinien przyjąć nasze zastrzeżenia (czyli Polski i Węgier), ponieważ są one głęboko merytoryczne i dotyczą fundamentów funkcjonowania wspólnoty i Unii Europejskiej. My tych głównych wartości przestrzegamy, więc nie wiem, o jaką praworządność tutaj chodzi. Być może o praworządność postrzeganą przez urzędników lewicowego, lewicowo-liberalnego nurtu w Unii Europejskiej
- skwitował poseł.
Opinia rzecznika TSUE odbija się głośnym echem wśród polityków. Skomentowała to również europosłanka Beata Szydło w opublikowanym na Twitterze wpisie.
"Rzecznik generalny TSUE opowiedział się za odrzuceniem skargi Polski i Węgier na tzw. „mechanizm warunkowości”. W swojej opinii rzecznik wykracza daleko poza ramy prawne Traktatów. To próba przeforsowania nowych zasad funkcjonowania UE - bez zgody państw członkowskich."
- czytamy na Twitterze Szydło.
Rzecznik generalny TSUE opowiedział się za odrzuceniem skargi Polski i Węgier na tzw. „mechanizm warunkowości”. W swojej opinii rzecznik wykracza daleko poza ramy prawne Traktatów. To próba przeforsowania nowych zasad funkcjonowania UE - bez zgody państw członkowskich.
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) December 2, 2021