W niedzielę o 19:00 rozpocznie się I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele dziewięciu państw Europy Środkowej i Bałkanów. Poruszanymi tematami będą m.in. geopolityka oraz kwestie związane z energią, transportem, cyfryzacją i kulturą. "Trójmorze to koncepcja zwrócona ku przyszłości" - skomentowała wicemarszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Gośćmi Forum mają być m.in. przewodniczący parlamentu Estonii, Riigikogu Juri Ratas oraz szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
#Kraj | Rozpoczyna się I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza.#włączprawdę #TVRepublika https://t.co/MRs601pbWZ
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) October 3, 2021
Jak zaznaczył polityk PiS - Daniel Milewski, który jest jednym z czterech posłów reprezentujących Polskę podczas Forum, w dyskusji łącznie przewidziane są cztery panele tematyczne.
Drugi panel będzie dotyczył współpracy w sektorze energetycznym, transportowym i instytucji kultury. Kolejne panele będą poświęcone geopolityce, a także współpracy młodych parlamentarzystów oraz inicjatyw, jakie mogą poruszać w ramach Trójmorza.
Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który zauwayżył potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Trójmorze to projekt proeuropejski, uzupełniający inne formy kooperacji regionalnej.
Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Strategicznym celem Trójmorza jest wzmacnianie współpracy gospodarczej w dziedzinie infrastruktury, energetyki i cyfryzacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
W komunikacie Kancelarii Sejmu przypomniano, że w czerwcu tego roku, podczas forum Trójmorza zorganizowanego online przez estoński Riigikogu, Elżbieta Witek mówiła o idei utworzenia platformy dialogu i współpracy młodych parlamentarzystów z krajów obejmujących inicjatywę, która narodziła się wśród polskich posłów.
"W moim odczuciu projekt ten stanowi bardzo cenną formę budowania kapitału politycznego na przyszłość, a także wspaniale wpisuje się w katalog instrumentów kształtujących widoczność Trójmorza w regionie"
– podkreślała wówczas marszałek Sejmu.