- W walkę o władzę włączane są dzieci. To straszny cynizm i czysta polityka. Rząd podchodzi do tego z powagą, wspieramy minister Zalewską, jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby te egzaminy się odbyły i egzaminy się odbędą - zapewniał na antenie TVP podczas programu "Minęła 20" w rozmowie z Michałem Rachoniem wicepremier Piotr Gliński.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz ogłosił możliwy termin strajku nauczycieli. Zapowiada go na 8 kwietnia, lecz wcześniej ma zostać przeprowadzone referendum wśród nauczycieli. To oni mają podjąć ostateczną decyzję, czy przystępować do akcji strajkowej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 1000 zł podwyżki dla nauczycieli i pracowników oświaty. W styczniu związek wszczął procedury sporu zbiorowego prowadzące do strajku w oświacie.
Referendum strajkowe rozpoczęło się wczoraj i potrwa przez pełne dwa tygodnie robocze. W referendum będzie mógł wziąć udział każdy pracownik szkoły lub przedszkola, nie tylko nauczyciele, ale także pracownicy administracji i obsługi.
M.in. do tej kwestii odniósł się na antenie programu Michała Rachonia "Minęła 20" wicepremier Piotr Gliński wykazując, iż "dla wszystkich jest jasne, że to jest kolejna awantura polityczna, jakim jesteśmy poddawani od trzech lat".
W walkę o władzę włączane są dzieci. To straszny cynizm i czysta polityka. Rząd podchodzi do tego z powagą, wspieramy minister Zalewską, jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby te egzaminy się odbyły i egzaminy się odbędą
- mówi Gliński. Zwrócił zarazem uwagę, że "do rozgrywek politycznych wykorzystywany jest sam związek zawodowy".
Jak już pisaliśmy na naszych łamach, dyrektor CKE wskazał w opublikowanym dzisiaj komunikacie, że egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty są przeprowadzane w terminie głównym (w kwietniu) oraz w terminie dodatkowym (w czerwcu), zaś egzamin maturalny jest przeprowadzany w trzech terminach: głównym (w maju), dodatkowym (w czerwcu) oraz poprawkowym (w sierpniu).
Szczegółowy harmonogram wszystkich egzaminów, tzn. konkretne dni, w które są przeprowadzane egzaminy, ustala dyrektor CKE, a terminy te ogłaszane są w komunikacie. W przypadku egzaminów przeprowadzanych w 2019 r. komunikat ten został ogłoszony 20 sierpnia 2018 r.
CKE przypomina, że przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu) jest możliwe wyłącznie w przypadku zdających, którzy nie przystąpili do danego egzaminu w terminie głównym (w kwietniu albo w maju) z przyczyn losowych lub zdrowotnych.
Na antenie programu "Minęła 20" poruszony został również wątek kontrowersji wokół Europejskiego Centrum Solidarności, a konkretniej: zaproszenia na święto wolności i solidarności, które odbędzie się w dniach 1-11 czerwca br. z inicjatywy m.in. samorządów.
Mamy obchody ogólnopolskie. Od ponad trzech miesięcy pracuje zespół międzyresortowy z udziałem kancelarii prezydenta, NSZZ Solidarność, IPN-u. Przygotowujemy obchody kilku ważnych rocznic (...) Będziemy mieli w Warszawie obchody centralne, państwowe, polskie
- dodał Gliński.