10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ósmy dzień pielgrzymki z Suwałk do Ostrej Bramy

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczął się Mszą świętą w kościele parafialnym w Solecznikach.

fot.: Maria Kamińska​​​​​​​​​​​​​
fot.: Maria Kamińska​​​​​​​​​​​​​
Kolejny dzień naszego pielgrzymowania rozpoczął się Mszą świętą w kościele parafialnym w Solecznikach. Wzięło w niej udział sporo mieszkańców tej największej polskiej miejscowości na Wileńszczyźnie. Po zakończeniu Eucharystii ruszyliśmy na pątniczy szlak, który liczył dzisiaj 21 kilometrów.

Na całej trasie pielgrzymki witali nas nasi rodacy, często przygotowując stoły z poczęstunkiem. Tradycyjnie przystrajali drogę polnymi kwiatami. Na Wileńszczyźnie przetrwał też zwyczaj przerywania pracy w polu, kiedy pracujący widzą pielgrzymkę żegnają się, niektórzy nawet przyklękają. Każdy postój to również okazja do tego, aby porozmawiać z naszymi gospodarzami. Czasami nawet pośpiewać, bo Wileńszczyzna jest bardzo rozśpiewana. Oprócz regionalnych piosenek dużą popularnością cieszą się np. „Polskie kwiaty”. Sporo pieśni Wileńszczyzny na trasie prezentował w każdej grupie ks. Józef Aszkiełowicz, który przeszedł z nami wszystkie etapy.

Na nocleg trafiliśmy do gościnnych Turgieli. Z tą miejscowością wiąże się wiele ciekawych historii. Po przewrocie majowym ziemię w Turgielach otrzymał gen. Lucjan Żeligowski. W czasie II wojny światowej działała tu prężnie wileńska Armia Krajowa. Wiosną 1944 roku Turgiele zostały wyzwolone prze AK i utrzymane przez Polaków, aż do zajęcia miasteczka przez sowietów. Bohaterskim żołnierzom AK są poświęcone pamiątkowe tablice w turgielskiej świątyni.

Po zakończeniu wojny w Turgielach prowadził duszpasterstwo ks. Józef Obrębski (1906-2010), nazywany przez wiernych Patriarchą Wileńszczyzny. Od 1950 roku pełnił obowiązki proboszcza w Mejszagole, gdzie posługiwał aż do śmierci. Mimo zakazów prowadził działalność duszpasterską: katechezę wśród dzieci, udzielał sakramentów świętych (również potajemnie), jeździł po kolędzie, odwiedzał chorych. Wielokrotnie był przesłuchiwany przez funkcjonariuszy sowieckiej służby bezpieczeństwa. Zmarł w wieku 104 lat. Warto wybrać się do Mejszagoły, gdzie od niedawna funkcjonuje Muzeum Księdza Prałata Józefa Obrębskiego.

Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP. Wieczorem dla chętnych został zorganizowany wieczór chwały. Natomiast o godz. 20.00 w miejscowym Domu Kultury odbył się występ zespołu ludowego „Turgielanki” z repertuarem patriotycznych pieśni.

 



Źródło: niezaleza.pl

#pielgrzymka

ks. Jarosław Wąsowicz SDB