Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Światło wolności dla ofiar stanu wojennego. Zapalili je wspólnie prezydent RP i prezes IPN

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste zapalenie „Światła Wolności” w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Znicze zapalili wspólnie prezydent RP Andrzej Duda i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Uroczystości w rocznicę wybuchu stanu wojennego
Uroczystości w rocznicę wybuchu stanu wojennego
fot. Marek Borawski - KPRP

43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. komunistyczny generał Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy ustalili, że nawet w świetle PRL-owskiego prawa dekret ten był bezprawny.  W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów. Były też niestety ofiary śmiertelne.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w dniu 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego została w piątek wieczorem wyświetlona iluminacja, nawiązująca do akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". A na Placu Piłsudskiego odbyły się oficjalne uroczystości rocznicowe.

To było zdławienie społecznego wielkiego wybuchu pragnienia wolności, ale zarazem w jakimś sensie była to paniczna i rozpaczliwa próba komunistów poradzenia sobie ze społeczeństwem, które nigdy się nie poddało

– powiedział prezydent RP Andrzej Duda. .

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki, przywitany został owacjami.

- 13 grudnia w świadomości historycznej naszej narodowej wspólnoty jest brutalnym końcem nadziei i symbolem końca nadziei narodu polskiego na Polskę suwerenną - przypomniał Nawrocki. Dodał, że 13 grudnia "reżim wystąpił przeciwko bijącemu sercu Polaków i polskiej duszy".

Prezydent Andrzej Duda i prezes IPN dr Karol Nawrocki wspólnie zapalili symboliczne znicze w miejscu, w którym stał papieski ołtarz podczas pielgrzymki w 1979 roku na ówczesnym placu Zwycięstwa.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Karol Nawrocki

mk