Udar mózgu to wysoce niebezpieczne zjawisko. Rozpoznanie któregoś z pierwszych objawów może uratować życie, niezależnie od tego, czy do czynienia mamy z udarem krwotocznym czy niedokrwiennym. Ile trwa rehabilitacja po udarze? Jak leczy się pacjentów po udarach?
Udar mózgu jest to zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem objawów ogniskowych lub uogólnionych zaburzeń czynności mózgu, które utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa - tak udar mózgu definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Innymi słowy, do udaru dochodzi, gdy duża tętnica doprowadzająca krew do mózgu lub mała tętniczka wewnątrzmózgowa ulegnie zamknięciu, dużemu zwężeniu lub pęknięciu i nie doprowadzi krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do określonego obszaru mózgu.
Jeżeli dochodzi do zamknięcia bądź zwężenia tętniczki, dochodzi do udaru niedokrwiennego.
Jeśli zaś dochodzi do pęknięcia tętniczki, krew rozlewa się na fragment mózgu, co określa się udarem krwotocznym, bądź potocznie „wylewem”.
Czynniki, które sprawiają, że ryzyko wystąpienie udaru jest wyższe, klasyfikuje się na modyfikowalne oraz niemodyfikowalne. Wynika z tego, że na niektóre czynniki nie mamy wpływu, jednak wiele można poprawić, by to ryzyko zminimalizować.
Do czynników modyfikowalnych, podwyższających ryzyko wystąpienia udaru, należą:
Do czynników niemodyfikowalnych, podwyższających ryzyko wystąpienia udaru, należą:
Zanim dojdzie do objawów neurologicznych, zaobserwować można objawy ostrzegawcze. To tzw. mały udar, znany także pod nazwą przemijającego niedokrwienia mózgu (TIA – transient ischemic attack). Objawy małego udaru utrzymują się 15-60 minut, najdłużej 24 godziny i same ustępują całkowicie.
Objawy ostrzegawcze to:
Objawy główne to:
Jeśli podejrzewamy, że u kogoś dochodzi do udaru, należy bezzwłocznie przeprowadzić tzw. test FAST - z angielskiego pierwsze litery od Face – twarz, Arm – ramiona, Speech– mowa, Time– czas.
Do najprostszych sposobów zapobiegania udarowi mózgu, także po przebytym udarze, należą: odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i zmiana stylu życia.
Dieta – nieodpowiednia dieta z nadmierną kalorycznością może przyczyniać się do zwiększania ryzyka udaru, poprzez wzrost ciśnienia krwi oraz cholesterolu. Zaleca się stosowanie diety niskotłuszczowej oraz bogatej w błonnik pokarmowy, czyli z dużą ilością świeżych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Zalecane są także oleje roślinne, takie jak: oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z czarnuszki oraz spożywanie ryb morskich.
Aktywność fizyczna – ćwiczenia w połączeniu ze zdrową dietą to jeden z najlepszych sposobów utrzymania prawidłowej wagi oraz zdrowotności. Większości dorosłych zaleca się aktywność fizyczną wynoszącą 150 minut w tygodniu, z przewagą ćwiczeń aerobowych, np. bieganie, spacer, pływanie, jazda na rowerze.
Styl życia – palenie tytoniu oraz spożywanie nadmiernej ilości alkoholu może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka udaru mózgu.