Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ciekawostki turystyczne: Dolina Brdy

Dolina Brdy leży w środkowo-północnej Polsce, stanowiąc południowo-wschodnią część Pojezierza Południowopomorskiego. W 1994 roku został tu utworzony park dla ochrony doliny rzeki Brdy. Miejsce jest wyjątkowe. Rezerwat chroni unikalny ekosystem, roślinność oraz jest ostoją dzikich zwierząt.

Uroczysko Piekiełko w przepływie rzeki Brdy
Uroczysko Piekiełko w przepływie rzeki Brdy
Malrob; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Powstanie doliny jest związane z fazą pomorską zlodowacenia bałtyckiego, w czasie którego odpływające z równin: Charzykowskiej i Tucholskiej do Kotliny Toruńskiej wody roztopowe, uformowały szeroką dolinę. W holocenie wskutek erozji rzecznej ukształtowała się niewielkiej szerokości dolina Brdy. Dominujący typ krajobrazu naturalnego Doliny Brdy stanowi młodoglacjalny krajobraz młodej doliny rzecznej, porośniętej borem sosnowym.

Dolina Brdy jest wcięta do 50 m w równinę oraz otaczające wysoczyzny: (Świecką, Pojezierza Krajeńskiego) i rozszerza się od około 5 do 10 km w dolnym odcinku przy wylocie do Kotliny Toruńskiej. Ma około 50 km długości i 320 km2 powierzchni. Obrzeża rzeki są na ogół zalesione.

Na terenie Doliny Brdy, w jego północnej części wytyczono w 1985 r. Tucholski Park Krajobrazowy. Część południowa objęta jest natomiast Obszarem Chronionego Krajobrazu Zalewu Koronowskiego. W części północnej wytyczono ponadto obszary Natura 2000: Bory Tucholskie, Dolina Brdy i Stążki w Borach Tucholskich.

Wśród rezerwatów przyrody na terenie mezoregionu wyróżnić można m.in.: Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy, Rezerwat przyrody Różanna Dęby.

Rezerwat przyrody Dolina Rzeki Brdy – to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 1691,65 ha, położony w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie tucholskim, gminach: Tuchola, Gostycyn i Cekcyn.
Obszar rezerwatu podlega ochronie ścisłej, czynnej i krajobrazowej. Rezerwat znajduje się w mezoregionie Dolina Brdy. Zajmuje teren wzdłuż rzeki Brdy, od Woziwody na północy do miejscowości Piła-Młyn na południu.

Najważniejszym elementem ochrony w rezerwacie jest rzeka Brda, która rozcina głęboką doliną pola piasków sandrowych. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych, krajobrazowych i turystycznych doliny rzeki Brdy o wyjątkowych walorach przyrodniczo-krajobrazowych.
Dolina posiada system teras, odcinki przełomowe o założeniu rynnowym oraz z reguły strome, wysokie zbocza. Linia nurtu kształtuje się w wyniku erozji brzegów, akumulacji niesionego materiału oraz zarastaniu koryta roślinnością wodną.

Teren doliny Brdy jest bardzo urozmaicony pod względem rzeźby terenu oraz siedlisk przyrodniczych. Charakterystycznymi elementami krajobrazu są meandry, starorzecza, kępy i łachy rzeczne. Na brzegach występują strome skarpy, urwiska, głazowiska oraz wywroty przegradzające koryto rzeki. Wzdłuż Brdy występują zróżnicowane zbiorowiska leśne. Do najbardziej naturalnych należą łęgi olszowe i wiązowe, a oprócz tego występują m.in.: bory sosnowe.

Na obszarze rezerwatu znajdują się liczne pomniki przyrody oraz stanowiska roślin chronionych. Występują tu m.in.: podkolan biały, gnieźnik leśny, listera jajowata, jarząb brekinia i inne.

Rezerwat jest również ostoją wielu rzadkich zwierząt. Stwierdzono 25 gatunków ryb, 7 gatunków płazów, 5 gadów, 117 ptaków i 40 gatunków ssaków. Do najcenniejszych należą m.in.: pstrąg potokowy, bocian czarny, koza, gągoł, tracz nurogęś, trzmielojad, kania czarna, kania ruda, myszołów, rybołów, kobuz, derkacz, brodziec samotny, zimorodek, pliszka górska, borowiaczek, bóbr, wydra.

Przez rezerwat przebiegają szlaki turystyczne:

  • Szlaki piesze:

Niebieski szlak turystyczny "Brdy": Bydgoszcz Brdyujście – Sokole-Kuźnica – Świt – Rytel – Swornegacie
Żółty szlak turystyczny "im. B. Nowodworskiego": Tuchola – Cekcyn

  • Szlaki rowerowe:

Czerwony szlak Gołąbkowy: Cekcyn – Woziwoda – Cekcyn
Szlak GreenWay – Naszyjnik Północy
Niebieski szlak: Bydgoszcz – Chojnice
Żółty szlak "Do Piekiełka nad Brdą": Cekcyn-Świt-Cekcyn.

  • Szlaki kajakowe:

Odcinek rzeki Brdy leżący na obszarze rezerwatu Dolina Rzeki Brdy należy do jednych z najbardziej uczęszczanych szlaków turystyki kajakowej na tej rzece. Jest to jednocześnie odcinek najtrudniejszy z licznymi utrudnieniami w postaci leżących w korycie rzeki głazów i powalonych drzew.

Rezerwat przyrody Różanna Dęby

Położony jest w malowniczym miejscu na brzegiem Zalewu Koronowskiego. To rezerwat częściowy o powierzchni ogólnej 5,94 ha. utworzony w 2002 r.   

Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie walorów przyrodniczych, naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych, występującego tu 200-letniego drzewostanu dębu szypułkowego, o charakterze naturalnym. Rezerwat położony jest w obrębie Różanna, leśnictwo Różanna. Wokół rezerwatu wyznaczono otulinę o powierzchni 10,95 ha.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Dolina Brdy

redakcja