Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

PiS zaskarża Kodeks wyborczy

Trybunał Konstytucyjny przyjął wniosek PiS w sprawie Kodeksu wyborczego. Partia skarży m.in. możliwość dwudniowego głosowania, oraz zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji.

Trybunał Konstytucyjny przyjął wniosek PiS w sprawie Kodeksu wyborczego. Partia skarży m.in. możliwość dwudniowego głosowania, oraz zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji.

W uzasadnieniu posłowie PiS napisali, iż "konstytucja jednoznacznie stanowi, że akt wyborczy w wyborach parlamentarnych i w każdej z tur wyborów prezydenckich odbywa się jednego i tylko jednego dnia. Unormowanie to nie jest przypadkowe, lecz ma ścisły związek z kwestią rzetelności wyborów i jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji". Według nich wybory dwudniowe to "wielkie ryzyko fałszerstw wyborczych w nocy z pierwszego na drugi dzień głosowania".

Posłowie PiS skarżą m.in. unormowanie, które dopuszcza głosowanie przez pełnomocnika oraz sposób jego ustanawiania. Bowiem "wyborca-mocodawca nie ma wpływu na działanie czy zaniechanie pełnomocnika". Za niekonstytucyjne Posłowie PiS uznają również rozwiązanie dopuszczające głosowanie korespondencyjne przez obywateli polskich przebywających za granicą w wyborach do Sejmu i do Senatu, w wyborach prezydenckich i w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

PiS zaskarżył też zakaz umieszczania billboardów w czasie kampanii wyborczych oraz zawarty w kodeksie nowy system wyborów do Senatu w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył na początku marca, że dwudniowe głosowanie jest niezgodne z konstytucją. "Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że jest jeden dzień wyborów. Zawsze używa liczby pojedynczej. Wprowadzenie dwudniowych wyborów wymagałoby zmiany konstytucji" - podkreślił.

Art. 98 konstytucji mówi, że "wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu".

 



Źródło:

Olga Alehno