
Olga Alehno
O autorze
Szefowa działu „świat” w „Gazecie Polskiej Codziennie”. W tygodniku „Gazeta Polska” kieruje działem „Światowa prasa o Polsce”. Jest dziennikarką portalu niezależna.pl.
Powtórka wyborów w Rumunii. Co z wpływami Rosji? „Nie dała rady nawet w Mołdawii”
Rosja oczywiście ingerowała w wybory w Rumunii, ale nie sądzę, żeby jej ingerencja była na tyle znacząca, żeby zmienić wynik na jej korzyść. (…) Rosja nie była w stanie wpłynąć na wyniki wyborów prezydenckich w Mołdawii w 2024 roku. Jak mogłaby zmienić kurs polityczny w kraju będącym członkiem NATO i UE? – ocenia sytuację polityczną w Rumunii, która przygotowuje się do powtórki wyborów prezydenckich, były wiceszef MON-u Mołdawii Radu Burduja.
Były szef MSZ Słowacji dla Niezalezna.pl: „Obecnie mój kraj jest ofiarą wojny hybrydowej”
- Słowacja padła ofiarą wojny hybrydowej. Obecny rząd kraju całkowicie opowiada się po stronie Rosji i popiera rosyjską narrację. Premier Słowacji Robert Fico podczas publicznych wystąpień wprost powtarza rosyjską propagandę. (...) A przecież kraj jest członkiem UE i NATO – mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl słowacki dyplomata, były ambasador w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i w Czechach, w latach 2022–2023 minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Rastislav Káčer.
Wyborcza gorączka w Mołdawii. „Na kraj wpływa rosyjski koktajl korupcji i dezinformacji”
Koktajl korupcji i dezinformacji ma ogromny wpływ na sytuację polityczną w całej republice. To po raz kolejny pokazuje, że Rosja nie chce wypuścić Mołdawii ze swojej strefy wpływów i zmuszona jest uciekać się do wątpliwych i nielegalnych działań – mówi w rozmowie z portalem Niezalezn.pl szef Stowarzyszenia Niezależnej Prasy Mołdawii (API) Petru Macovei w przededniu drugiej tury wyborów prezydenckich w tym kraju.
Rosyjski dron-samobójca na Łotwie. „Musimy umieć je zestrzeliwać, by nie zaszkodzić cywilom”
„Najważniejszą rzeczą, o której należy pomyśleć w przyszłości, jest to, jak zestrzeliwać takie drony, ponieważ od razu trudno stwierdzić, czy on po prostu zabłądził, czy leci z konkretną misją, podobnie jak to, jak wiele materiałów wybuchowych on przenosi i czy w ogóle. Zestrzelenie takich dronów w czasie pokoju może być nie lada wyzwaniem, gdyż należy tego dokonać tak, by ludność cywilna nie ucierpiała” – komentuje pojawienie się na Łotwie rosyjskiego bojowego były sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony kraju Jānis Garisons.